Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

FAQ - Ξεκίνημα επαγγελματικής σταδιοδρομίας στην Ιρλανδία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 9/6/2022 at 2:42 AM, Αντώνης Μπιρμπίλης said:

Καλησπέρα σας..

Είμαι ο Αντώνης και θέλω πολύ να έρθω στην Ιρλανδία για ένα νέο ξεκίνημα στη ζωή μου..

Είμαι από Αθήνα και αυτή τη στιγμή ζω στο Μάνχαϊμ..

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει ή να με κατευθύνει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Καλησπερα Αντωνη, το site μας εχει πολλες πληροφοριες που μπορει να σε βοηθησουνε. Τι ακριβως ψαχνεις που δεν εχεις βρει ηδη στο site μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 9/9/2022 at 5:22 PM, Skealex said:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΜΕ 3 ΦΙΛΟΥΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΝ ΙΡΛΑΝΔΙΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΥΠΟΥ ΝΤΕΛΙΒΕΡΙ ΜΕ ΜΠΙΚΕ ΓΙΑ ΑΡΧΗ.. ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ; ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ ΜΑΖΙ.. ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ..

 

Γεια χαρα, γενικά δουλειες υπαρχουνε, σπιτια δεν υπαρχουνε με τιποτα. Αυτα που χρειαζεσαι απο χαρτια για να νοικιασεις εδω ειναι το ppsn (αφμ) χαρτι απο τον εργοδοτη σου στην Ιρλανδια, οτι εργαζεσαι καπου, χαρτι απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη που νοικιαζες (αν ειχες) και αναλυση λογαριασμων τραπεζης( συνηθως το ζητανε και αυτο). Αν εισαι τυχερος, θα σας επιλεξουνε για να νοικιασετε το σπιτι/διαμερισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, είμαι σε μια περίοδο που πλησιάζει το πτυχίο μου και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μεταναστεύσω εξωτερικό. Από έρευνα και αναζητήσεις έχω καταλήξει στην Ιρλανδία, μιας που δεν χρειάζεται και να μάθω νέα γλώσσα, αφού μόνο τα αγγλικά αρκούν και είναι στην Ευρωπαϊκή Ένωση, οπότε δεν χρειάζεται κάποια βίζα ή διαβατήριο παρά μόνο ταυτότητα. Με μια σύντομη αναζήτηση που έκανα διαπίστωσα πως υπάρχουν αρκετές δουλειές πάνω στο αντικείμενο σπουδών μου, πράγμα που με χαροποιεί ιδιαίτερα. Από εκεί και πέρα θα ήθελα να μάθω τι θα χρειαστεί να κάνω πριν έρθω (πέρα από το να έχω κλείσει ήδη δουλειά), αλλά και τι θα χρειαστώ εκεί τον πρώτο καιρό (από το πόσα περίπου χρήματα πρέπει να έχω στην άκρη όταν πάω, μέχρι οτιδήποτε άλλο). Αναφορικά με τη στέγαση σκέφτομαι πολύ σοβαρά (σχεδόν σίγουρα) να συγκατοικήσω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλως ορισες στην ομαδα. Δουλειες υπαρχουν πολλές στα περισσοτερα επαγγελματα, ομως αυτο που απασχολει ολους εδω, οχι μονο Ελληνες, ειναι η στεγαση. Οι λογοι που εγραψες οτι θες να ερθεις, ειναι ακριβως οι λογοι που ερχονται ολοι, μαζι με αυτους και εγω πριν 12 χρονια. Και επειδη υπαχουν πολλά ατομα, σε ενα νησι που μενουν 5 εκατομμυρια πολιτες, δεν υπαρχουν σπιτια. Τωρα με τους μεταναστες λογω του πολεμου στην Ουκρανια, που πρεπει να βρεθει στεγη και για αυτους, το προβλημα εγινε πολυ χειροτερο, η κατασταση εχει γινει τραγική. Ειδικα Δουβλινο ή Κορκ...αστο. Αν βρεις σπιτι/δωματιο ολα τα αλλα θα τα βρεις μια χαρα. Μπες και στο group μας στο fb να δεις τι γραφουν και τα αλλα μελη. Καποιο μελος ηρθε Ιρλανδια και αναγκαστηκε να γυρισει Ελλαδα γιατι δεν βρηκε να μεινει σε δωματιο ή σπιτι. Τα περισσοτερα ποστς ειναι οτι ψαχνουν σπιτι. Και δεν επιλεγεις...σε επιλεγουν οι ιδιοκτητες.

Για να παρεις μια ιδεα ποσοι περιμενουν οταν το agency δειχνει ενα διαμερισμα/δωματιο, κοιτα εδω https://www.irishmirror.ie/news/irish-news/massive-queue-view-rental-property-27763300

Και εννοειτε οτι η συγκατοικηση ειναι μονοδρομος, εκτος αν εχεις λεφτα για πολυ ακριβο ενοικιο, 1500 ευρω και πανω και εκει αν σε επιλεξουνε. Οποτε το παραπανω απανταει και στο ερωτημα σου, τι θα χρειαστεις να κανεις πριν ερθεις.

Παρολα αυτα, κανε την ερευνα σου και μπες και στο group και δες και εκει τα αλλα μελη τι λενε. Δεν θελω να σε αποθαρρυνω αλλα οφειλω να στα πω αυτα, να τα ξερεις πριν ερθεις! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Yannis Pitt είπε

Καλημερα και καλως ορισες στην ομαδα. Δουλειες υπαρχουν πολλές στα περισσοτερα επαγγελματα, ομως αυτο που απασχολει ολους εδω, οχι μονο Ελληνες, ειναι η στεγαση. Οι λογοι που εγραψες οτι θες να ερθεις, ειναι ακριβως οι λογοι που ερχονται ολοι, μαζι με αυτους και εγω πριν 12 χρονια. Και επειδη υπαχουν πολλά ατομα, σε ενα νησι που μενουν 5 εκατομμυρια πολιτες, δεν υπαρχουν σπιτια. Τωρα με τους μεταναστες λογω του πολεμου στην Ουκρανια, που πρεπει να βρεθει στεγη και για αυτους, το προβλημα εγινε πολυ χειροτερο, η κατασταση εχει γινει τραγική. Ειδικα Δουβλινο ή Κορκ...αστο. Αν βρεις σπιτι/δωματιο ολα τα αλλα θα τα βρεις μια χαρα. Μπες και στο group μας στο fb να δεις τι γραφουν και τα αλλα μελη. Καποιο μελος ηρθε Ιρλανδια και αναγκαστηκε να γυρισει Ελλαδα γιατι δεν βρηκε να μεινει σε δωματιο ή σπιτι. Τα περισσοτερα ποστς ειναι οτι ψαχνουν σπιτι. Και δεν επιλεγεις...σε επιλεγουν οι ιδιοκτητες.

Για να παρεις μια ιδεα ποσοι περιμενουν οταν το agency δειχνει ενα διαμερισμα/δωματιο, κοιτα εδω https://www.irishmirror.ie/news/irish-news/massive-queue-view-rental-property-27763300

Και εννοειτε οτι η συγκατοικηση ειναι μονοδρομος, εκτος αν εχεις λεφτα για πολυ ακριβο ενοικιο, 1500 ευρω και πανω και εκει αν σε επιλεξουνε. Οποτε το παραπανω απανταει και στο ερωτημα σου, τι θα χρειαστεις να κανεις πριν ερθεις.

Παρολα αυτα, κανε την ερευνα σου και μπες και στο group και δες και εκει τα αλλα μελη τι λενε. Δεν θελω να σε αποθαρρυνω αλλα οφειλω να στα πω αυτα, να τα ξερεις πριν ερθεις! 

 

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έχω καταλάβει πόσο σοβαρή είναι η κατάσταση αναφορικά με την εύρεση κατοικίας, για αυτό έχω επιλέξει τη συγκατοίκηση, μιας και αποτελεί τη μόνη ρεαλιστική λύση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Λοιποοον, καλησπερα σε ολους, σειρα μου και μενα να γραψω. 

43 χρονων ζω βορεια Ελλαδα, εργενης και κανω μια δουλεια που οικονομικα με ικανοποιει και δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα. 

ΑΛΛΑ... Δεν μπορω αλλο την κατασταση στην Ελλαδα η οποια εχει γινει ανυποφορη. 

Ετσι λοιπον αρχιζω να κοιταω στο εξωτερικο. 

Η λατρεμενη μου επιλογη θα ηταν η Αγγλια/Σκωτια, αλλα πλεον λογω brexit η πορτα εχει κλεισει. 

Ετσι λοιπον σκεφτομαι το εξισου αγαπημενο ΕΙΡΕ. 

Καταρχας να πω οτι εχω δουλεψει σερβιτορος, ειχα δικο μου καταστημα εστιασης, ενω τωρα ειμαι εν ενεργεια φυλακας ασφαλειας, σεκιουριτυ το κοινως λεγομενον. 

Εχω πτυχιο πανεπιστημιου, μιλαω καλα αγγλικα, ξερω απο υπολογιστες, με λιγα λογια πιστευω πως πληρω τις προυποθεσεις για μια τιμια και αξιοπρεπη  δουλεια. 

Λατρευω τη Βρετανια και την ολη κουλτουρα αυτων των λαων και γι αυτο δεν κοιταω πουθενα αλλου περαν της Ιρλανδιας. 

Βασικα απευθυνομαι στον Yianni piit, γιατι βλεπω οτι αυτος δινει ολες τις πληροφοριες και βοηθαει. 

Γιαννη, εαν κανω το βημα και ερθω στο νησι, εντελως μονος και χωρις κανεναν να με βοηθησει, αλλα και χωρις να ψαξω τιποτα απο Ελλαδα, γιατι προτιμω την ερευνα δια ζωσης, και με ενα πιστευω καλο μπατζετ, θεωρεις οτι μεσα σε ενα 15-20ημερο οι πιθανοτητες να βρω τα παντα (ΑΦΜ, δουλεια και συγκατοικο) ειναι καλες? 

Σιγουρα θα ψαχτω στην αρχη σ αυτο που ξερω να κανω, δλδ σερβις η security. 

Οπως ειδα απ τα γραφομενα σου το δουβλινο ειναι ψιλοαπαγορευτικο, οποτε κοιταω την επαρχια. 

Εχεις αποψη? 

Διαβασα τις απαντησεις σου και στους προηγουμενους, οποτε εχω ψιλοπαρει την απαντηση μου, αλλα μια επι προσωπικου τοποθετηση σου θα μου ηταν ευχαριστη. 

Σου ξαναλεω και παλι: μονος μου, χωρις κανεναν,με τα οποια προσοντα μου, με σχετικα καλο μπατζετ για αρχη και με αγαπη για τον τοπο-προορισμο. 

thanks mate. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, λοιπον, διαβασα προσεκτικα αυτα που εγραψες.

Τα θετικα ειναι τα εξης: 

-Εισαι μονος σου,χωρις υποχρεωσεις οποτε εισαι πιο ανετος για μια κινηση αλλαγης χωρας.

- Εχεις εμπειρια και καλη απο οτι γραφεις σε πολλα επαγγελματα

-Λατρευεις τo UK, Ιρλανδια κλπ, οποτε θα σου αρεσει και ο καιρος και η νοοτροπια εδω.

-Εχεις χαρτι πανεπιστημιου και μιλας καλα Αγγλικα

 

Τα αρνητικά

- Θα ερθεις χωρις δουλεια και σπιτι

-Θα φας τα ετοιμα, χωρις να εχεις εξασφαλισμενο εισοδημα

 

Θετική προβλεψη:

Θα βρεις δουλεια μεσα στις 20 μερες (ξαναλεω προβλεψη) αν παρεις βιογραφικα στο χερι και ξεκινησεις. Δουλειες υπαρχουν.

 

Αρνητική προβλεψη: δεν ξερω αν θα βγαλεις ΑΦΜ μεσα σε 15-20 μερες

 

Σιγουρη αρνητικη προβλεψη;

Δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις διαμονη σε 15-20 μερες. Ελπιζω να βγω λαθος σε αυτο βεβαια. Εγω οταν εψαχνα καποια στιγμη, μου πηρε 4 μηνες για να βρω ενα δωματιο...

 

Τι θελω να πω με ολα αυτα? Ελα για ενα Σ/Κ ή παραπανω μερες, κανε ενα tour και δες μερικες πολεις, πηγαινε να φας καπου και μιλα για καποια δουλεια κλπ. 

Εκτος των αλλων μπορει να ερθεις και να μην σου αρεσει, μην κανεις το μεγαλο βημα πριν τσεκαρεις. 

Αν δεν βρεις σπιτι, που ειναι πολυ δυσκολο ακομη και γι αυτους που μενουνε εδω να τους απαντησει καποιος, υπολογιζε καθε βραδια να σου ερχεται στην καλυτερη 70-100 ευρω, σε hostel, rbnb κλπ. 

Πριν ξεκινησεις υπολογισε οτι αν ερθεις στο ασχετο, τα εξοδα σου θα ειναι παρα πολλά, και επειδη θα εχεις και χρονικο περιθωριο 15-20 μερες, θα ανχωθεις παρα πολύ. Δεν σε βιαζει κανενας να ερθεις με την μια, βρες δουλεια, ενα εισοδημα, και ξεκινα απο καπου. Οσου εχουν ερθει στο ασχετο ειναι λιγο δυσκολο να πετυχουν.

Εγω ηρθα πριν 13 χρονια, που δεν υπαρχε προβλημα με τα σπιτια, και ειχα ερθει με δουλεια. Μονος μου μεν, δεν ηξερα κανεναν, αλλα με δουλεια. Δεν σε κυνηγαει κανενας. Μπορει να μην αντεχεις στην Ελλαδα, αλλα σκεψου τον τροπο να πετυχεις, με σχεδιο. Κανε τον σχεδιασμο σου, και ελα οργανωμενος και θα βγεις κερδισμενος.

 

Το μεγα προβλημα ειναι το σπιτι, και οσο πιο ευκολο και να ακουγεται στην Ελλαδα, που ανοιγεις π.χ το spitogatos.gr και βρισκεις πολλες επιλογες, ακριβως το αντιθετο ειναι εδω. Εδω υπαρχουν λιγες επιλογες και σε επιλεγουν αναμεσα σε αλλους 20-100. Αν δεν το ζησεις, δεν το πιστευεις. 

 

 

Αφου ρωτας εμενα, δεν θα σου προτεινα να ερθεις ετσι,ξαναλεω, ελα για μερικες μερες, και αν σου αρεσει, ελα οργανωμενος. Αλλα και παλι, κανενας δεν θα μπορει να σου προτεινει τι να κανεις, και ας μενει στην Ιρλανδια. Εσυ θα το κρινεις αυτο, ειναι αποφαση ζωης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας Γιαννη ευχαριστω για την αμεση και αναλυτικη σου απαντηση, και γι αυτο αλλωστε απευθυνθηκα σε σενα, γιατι ηξερα οτι θα ανταποκριθεις με τετοιο. 

Λαμβανω πολυ σοβαρα υπ οψιν μεχρι και την τελευταια που εχεις γραψει και αυτη τη στιγμη σιγουρα η  ζυγαρια γερνει προς τα αρνητικα κακα τα ψεμματα. 

Το μεγαλο αγκαθι ειναι η ευρεση κατοικιας, αυτο ειναι ολοφανερο. 

Το μεγαλο συν ειναι το τεραστιο κινητρο που υπαρχει για μετακομιση στο νησι, αλλα και, η ας το πουμε, ευκολια ευρεσης εργασιας,οτι κι αν ειναι αυτη. 

Θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης. 

Κατα τη διαρκεια της επαγγελματικης μου "ζωης", για καποιο λογο, δε χρειαστηκε ποτε ν ασχοληθω με αποστολη βιογραφικων, συνεντευξεις κτλ. 

Θεωρεις πως αν ασχοληθω σοβαρα μ αυτο, και το κανω απο εδω απο Ελλαδα, υπαρχουν καλες πιθανοτητες να βρω μια εργασια στην Ιρλανδια, η οποια να με περιμενει, ουτως ωστε οταν ανεβω να ξεκινησω να εργαζομαι οσο το δυνατον πιο συντομα και να εχω αυτο το μαξιλαρι ασφαλειας, και παραλληλα να ψαχνω για στεγη χωρις ομως το παραλληλο αγχος ευρεσης και εργασιας ταυτοχρονα? 

Γιαννη ευχαριστω εκ των προτερων, ελπιζω να μη σε ζαλιζω. 

Σκεψου οτι μιλας μ εναν φιλο και οχι μ εναν αγνωστο που σε ζαλιζει. 😁

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, manowar-4 said:

Καταρχας Γιαννη ευχαριστω για την αμεση και αναλυτικη σου απαντηση, και γι αυτο αλλωστε απευθυνθηκα σε σενα, γιατι ηξερα οτι θα ανταποκριθεις με τετοιο. 

Λαμβανω πολυ σοβαρα υπ οψιν μεχρι και την τελευταια που εχεις γραψει και αυτη τη στιγμη σιγουρα η  ζυγαρια γερνει προς τα αρνητικα κακα τα ψεμματα. 

Το μεγαλο αγκαθι ειναι η ευρεση κατοικιας, αυτο ειναι ολοφανερο. 

Το μεγαλο συν ειναι το τεραστιο κινητρο που υπαρχει για μετακομιση στο νησι, αλλα και, η ας το πουμε, ευκολια ευρεσης εργασιας,οτι κι αν ειναι αυτη. 

Θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης. 

Κατα τη διαρκεια της επαγγελματικης μου "ζωης", για καποιο λογο, δε χρειαστηκε ποτε ν ασχοληθω με αποστολη βιογραφικων, συνεντευξεις κτλ. 

Θεωρεις πως αν ασχοληθω σοβαρα μ αυτο, και το κανω απο εδω απο Ελλαδα, υπαρχουν καλες πιθανοτητες να βρω μια εργασια στην Ιρλανδια, η οποια να με περιμενει, ουτως ωστε οταν ανεβω να ξεκινησω να εργαζομαι οσο το δυνατον πιο συντομα και να εχω αυτο το μαξιλαρι ασφαλειας, και παραλληλα να ψαχνω για στεγη χωρις ομως το παραλληλο αγχος ευρεσης και εργασιας ταυτοχρονα? 

Γιαννη ευχαριστω εκ των προτερων, ελπιζω να μη σε ζαλιζω. 

Σκεψου οτι μιλας μ εναν φιλο και οχι μ εναν αγνωστο που σε ζαλιζει. 😁

 

 

 

Λοιπον σκεψου το εξης, οπως εγραψες και συ, εισαι στην Ιρλανδία με ενα ποσο ας πουμε 5000 (μην κολλησουμε στο ποσο οκ? :) ) και πρεπει να βρεις δουλεια ΚΑΙ σπιτι και παραλληλα να πληρωνεις τα παντα με αυτα τα 5000, τα οποια θα σου φυγουνε πολυ γρηγορα

ή απο την αλλη, εχεις δουλειά και απο τον μισθο της (απο τον 2ο μηνα) πληρωνεις τα εξοδα σου, εχοντας ας πουμε 3000 απο τα 5000 ευρω, σαν μαξιλαρακι σε περιπτωση που χρειαστεις κατι. Ποια θα ειναι η ψυχολογια σου στην καθε περιπτωση και ποια περιπτωση θα ηθελες να ζησεις εσυ? Νομιζω οτι και οι δυο ξερουμε την απαντηση.

Απο Ελλαδα μπορεις να βρεις δουλειά, ειδικα στο κομματι του ΙΤ. Ψαχνουνε παρα πολύ σε αυτον τον τομεα.

Αλλα οπως εγραψα και στο προυγουμενο ποστ, και εχεις αντιληφθει και εσυ, αν βρεις μερος να μεινεις, τα αλλα βρισκονται πιο ευκολα. Το σπιτι πρεπει να σε αγχωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη, καποια ενδεικτικα ιρλανδικα site ευρεσεως εργασιας και στεγης, η καποιες σελιδες στο φεις? 

Για να υπαρξει καποιος μπουσουλας και μια ακρη στο νημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.