Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

FAQ - Ξεκίνημα επαγγελματικής σταδιοδρομίας στην Ιρλανδία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα την άποψη σας σε κάτι αν θα ήταν εύκολο. Ενδιαφέρομαι να μετακομίσω στο Δουβλίνο και τώρα βρίσκομαι στην διαδικασία αναζήτησης (οποιασδήποτε) δουλειάς. ΄Εχω κάποια χρόνια προυπηρεσίας στο hospitality και σαν assistant στον εμπορικό τομέα, παραλληλα με πτυχίο και μεταπτυχιακό στην επικοινωνία. Σας τα αναφέρω αυτά γιατι η ερώτησή μου είναι η εξής. Θεωρείτε ότι είναι εφικτό να βρω δουλειά απο Ελλάδα; Επίσης μήπως θα άξιζε περισσότερο να έρθω πρώτα Δουβλίνο και να ψάξω απο εκεί δουλειά; 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Pitt changed the title to FAQ - Ξεκίνημα επαγγελματικής σταδιοδρομίας στην Ιρλανδία
  • Yannis Pitt pinned this θέμα
On 9/10/2021 at 6:57 PM, Elena Oikonomou said:

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα την άποψη σας σε κάτι αν θα ήταν εύκολο. Ενδιαφέρομαι να μετακομίσω στο Δουβλίνο και τώρα βρίσκομαι στην διαδικασία αναζήτησης (οποιασδήποτε) δουλειάς. ΄Εχω κάποια χρόνια προυπηρεσίας στο hospitality και σαν assistant στον εμπορικό τομέα, παραλληλα με πτυχίο και μεταπτυχιακό στην επικοινωνία. Σας τα αναφέρω αυτά γιατι η ερώτησή μου είναι η εξής. Θεωρείτε ότι είναι εφικτό να βρω δουλειά απο Ελλάδα; Επίσης μήπως θα άξιζε περισσότερο να έρθω πρώτα Δουβλίνο και να ψάξω απο εκεί δουλειά; 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Γεια σου Έλενα. Αν και λίγο δύσκολο απο Ελλάδα, δεν ειναι ακατόρθωτο. Εχω ακουσει περιπτώσεις που εχουνε βρει δουλεια απο Ελλαδα. Πιο ευκολο είναι όμως να είσαι εδώ. Αν ερθεις με σκοπο να βρεις δουλεια εδώ, δοκίμασε άλλες πόλεις ομως, το Δουβλίνο είναι πολύ ακριβό. Αν και θα τρως ετοιμα λεφτά μεχρι να πληρωθεις.

 

Έκανα merge το ποστ σου μαζι με άλλα ποστ με το ιδιο περιεχόμενο. Ισως μπορείς να βρεις και απαντησεις και σε αλλα ερωτηματα που μπορεί να εχεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας,θα ήθελα να μάθω το ποσό εύκολο είναι να βρώ εργασία στην Ιρλανδία,στο τομέα της σκαλωσιάς, η στο τομέα επεξεργασίας κρέατος (προϋπηρεσία κρεοπώλη σε σούπερ μάρκετ) , καθώς τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα.. σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

 

Ονομάζομαι Γιάννης, 26 ετών και είμαι receptionist. Αν όλα πάνε καλά θα βρίσκομαι στο Δουβλίνο στις 22/10.

 

Λοιπόν διάβασα ότι για να μπω στη χώρα μπορώ μόνο με ταυτότητα(E.U.) και rapid, ισχύει;;

Και θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει μόνο το μέτρο της μάσκας στα λεωφορεία.

 

Ήδη ψάχνω για δουλειά μέσω indeed.

Η ερώτηση είναι : επειδή στέλνω βιογραφικά τις τελευταίες 10 μέρες, μήπως θα 'ταν προτιμότερο στους εργοδότες που ψάχνουν άμεσα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

και θα ήθελα να σας γνωρίσω από κοντά όταν φτάσω!

 

Με εκτίμηση, 

Γιάννης 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Νικήτας Μοσχής said:

Καλησπέρα σας,θα ήθελα να μάθω το ποσό εύκολο είναι να βρώ εργασία στην Ιρλανδία,στο τομέα της σκαλωσιάς, η στο τομέα επεξεργασίας κρέατος (προϋπηρεσία κρεοπώλη σε σούπερ μάρκετ) , καθώς τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα.. σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Νικήτα, δεν ξερω για τον τομέα σου αλλα λογικά θα μπορουσες να βρεις δουλειά σε σουπερ μαρκετ. Βεβαια λιγο δυσκολο αν δεν εισαι εδω, ειδικα για σουπερ μαρκετ. Δες και εδω https://www.jobs.ie/store-assistant-jobs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Maltezos Ioannis said:

Καλησπέρα σας, 

 

Ονομάζομαι Γιάννης, 26 ετών και είμαι receptionist. Αν όλα πάνε καλά θα βρίσκομαι στο Δουβλίνο στις 22/10.

 

Λοιπόν διάβασα ότι για να μπω στη χώρα μπορώ μόνο με ταυτότητα(E.U.) και rapid, ισχύει;;

Και θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει μόνο το μέτρο της μάσκας στα λεωφορεία.

 

Ήδη ψάχνω για δουλειά μέσω indeed.

Η ερώτηση είναι : επειδή στέλνω βιογραφικά τις τελευταίες 10 μέρες, μήπως θα 'ταν προτιμότερο στους εργοδότες που ψάχνουν άμεσα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

και θα ήθελα να σας γνωρίσω από κοντά όταν φτάσω!

 

Με εκτίμηση, 

Γιάννης 

 

 

Γιαννη, για την ταυτοτητα που λες, θα σου ελεγα να βγαλεις διαβατηριο, μια βδομαδα παιρνει να βγει. Η Ιρλανδια δεν ειναι στην συμφωνια Σενγκεν, οποτε ισως να κοιτανε την ταυτοτητα σου σαν κατι που δεν εμπιστευονται. Καποιοι Ελληνες λενε οτι δεν εχουν προβλημα, πολλοι ομως μαζι και εγώ, ειχα προβλημα και την κοιταγανε καλα καλα. Διαβατηριο για να εισαι ησυχος.

Δουλειές βρισκεις πιο ευκολα οταν εισαι εδώ.

 

Τα μετρα για τον κορωνοιο εδώ https://www.citizensinformation.ie/en/covid19/living_with_covid19_plan.html#l53abf

Στις 22 Οκτωβριου τα περισσοτερα απο αυτα θα παψουν να υπαρχουν, δες εκει που λεει για την ημερομηνια αυτη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.