Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

FAQ - Ξεκίνημα επαγγελματικής σταδιοδρομίας στην Ιρλανδία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σας,

ο γιος μου δεχθηκε προταση για δουλεια στο Δουβλίνο.

σερβιτορος σε εστιατοριο. 6ωρη εργασια με διαμονη και διατροφη και μικτο μισθο 1860 € και τα tips δικα του.

ποσο περιπου ειναι ο καθαρος μισθος σε αυτο το ποσο? μηπως γνωριζει καποιος?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου @Vasiliki Arvaniti. Το μεικτο ποσο των 1860 ειναι 1661 ευρω καθαρα (μετα τους φορους).

Μπορεις να κανεις υπολογισμους σε αυτο το site: https://salaryaftertax.com/ie

 

Για να νοικιασει στεγη δεν ειναι και παρα πολλα λεφτα ο μισθος που θα παιρνει.

Αν τα tips ειναι καλα, τοτε αλλαζει το πραγμα. Ειναι σιγουρο ομως οτι θα συγκατοικησει με 1 η με περισσοτερα ατομα.

Το Δουβλινο ειναι πανακριβο σε ενοικια, ριξε μια ματια εδω να παρεις μια γευση: https://www.daft.ie/

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Vasiliki Arvaniti said:

ευχαριστω παρα πολυ. Ειστε εξαιρετικος.

 

Να σαι καλά Βασιλική, κανενα προβλημα! Με το καλο να ερθει το παλικαρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και κάποιους μήνες σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο της μετανάστευσης . Καταλήξαμε στην Ιρλανδία διότι βλέπουμε οτι υπάρχουν πολλές δουλειές πάνω στο αντικείμενό μας. Εγώ είμαι βοηθός νοσηλευτή με 10 ετή εμπειρία και ο άντρας μου κρεοπώλης με εμπειρία 18 χρόνια. Το θέμα είναι πως και οι δύο αυτη τη στιγμή εργαζόμαστε. Εγώ στον δημόσιο τομέα και ο άντρας μου στον ιδιωτικο. Έχουμε επίσης και τέσσερα παιδιά, με ηλικίες 18, 15, 13, 7. Πόσο εύκολο θε είναι για όλους μας η προσαρμογή??? Τα παιδιά θα πάνε σε αγγλικό σχολείο? Θα τα βγάλουμε πέρα οικονομικά? Όσο για τον καιρό δεν μας φοβιζει. Και στα Γιάννενα που ζούμε τώρα κάπως έτσι είναι3😂😂😂. Εννοείται πως πρώτα θα έρθει ο ένας απ τους δύο. Σε ποια πόλη θα είναι καλύτερα να ζήσουμε? Δεν γνωρίζουμε κανέναν και τίποτα στην Ιρλανδία. Η οποιαδήποτε βοήθειά σας θα μας ηταν πολύτιμη!!! Να περνάτε τέλεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Γεια σου Μαιρη!

Στα γρηγορα, το Δουβλινο ειναι πανακριβο σε ενοικια. Καλο να αποφευχθει αν μπορειτε να βρειτε δουλεια σε αλλη πολη.

Η προσαρμογη εξαρταται απο το ατομο, φανταζομαι οτι θα ειναι λιγο δυσκολη για τα παιδια και λιγοτερο για σας τους γονεις.

Οντως πρωτα πρεπει να ερθει ο ενας απο τους 2 σας, να βρει δουλεια και σπιτι και μετα ερχεται η υπολοιπη οικογενεια, μην κανετε το λαθος και ερθετε ολοι μαζι.

Ναι τα παιδια θα πανε σε αγγλικο σχολειο. Βεβαια υπαρχει και ελληνικο σχολειο αλλα αυτο ειναι κατι εξτρα αν θελετε τα παιδια να διατηρησουνε επφη με τα ελληνικα. Το κανονιο σχολειο εινια αγγλικο.

Ελπιζω να βοηθησανε τα παραπανω.

 

Ακομα, μπορεις να ποσταρεις και στο FB group μας:

https://www.facebook.com/groups/greeksinireland/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλημέρα!Σκέφτομαι εγώ και η κοπέλα μου να φύγουμε για δουλειά στην ιρλανδία(Δουβλίνο).Η κοπέλα μου έχει τελειώσει ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ και έχει ειδικευτεί:1)στο clinical pilates,2)mulligan και έχει 2μιση χρονια εμπειρίας σε κέντρο αποκατάστασης.Εγώ εχω σπουδασει Γυμναστική ακαδημία -Βοηθός φυσικοθεραπευτή(έχω pilates και καποια αλλα σεμινάρια).Θα ήθελα την γνώμη σας γενικότερα για το τι παίζει εκεί και αν τα επαγγελματα μας ειναι καλά για εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

παιδιά καλησπέρα. Είμαι γεωπόνος ζωικής παραγωγής χωρίς προϋπηρεσία, ο ανδρας μου είναι  δασκαλος και ηλεκτρολογος!!!εχω ερθει για διακοπες πριν 5 χρονια στο Δουβλινο και αυτη η χωρα μου αρεσε πολυ..Οποτε αν τελικα κανω το βημα της μεταναστευσης θα ειναι προτεραιοτητα μου!Ηθελα να μου πειτε τι γινεται απο δουλεια για γεωπονους  καθως και για δασκαλους σε ιδιωτικα ελληνικα σχολεια ή ηλεκτρολογους?που μπορω να μπω να δω αν υπαρχουν δουλειες?με τι κριτηρια διαλεγουν οι Ιρλανδοι προσωπικο καθως και τι μισθους εχουν?Σας ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλησπέρα ψάχνω δουλειά πρώτη φορά έρχομαι Ολλανδία και θέλω να βρω τρόπο πώς να βρω δουλειά και σπίτι από που να ξεκινήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.