Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

Μεταχειρισμένα αυτοκίνητα


Kotsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 minutes ago, Venetia Rigou said:

Θυμήστε μου πάλι, γιατί όχι πριν το 2009;

Γιατί μέχρι περίπου το τέλος του 2008 αν είναι το αμάξι θα πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας με βάση τα κυβικά 

ενώ μετά το 2009 πληρώνεις με βάση τα καυσαέρια οπότε  είναι λιγότερα τα λεφτά και δεν παίζει ρόλο πόσο κυβικά είναι το αμάξι.

πχ εμένα ειναι 1600 κυβικά αλλά πληρώνω 180 τον χρόνο τέλη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/8/2018 at 5:56 PM, Athina Lymperi said:

 

@Fondas Είσαι ευχαριστημένος? Να ρωτήσω, αν επιτρέπεται, περισσότερες πληροφορίες? (πότε το πηρες? πόσο? τι αμάξι? και φυσικά αν σου έχει βγάλει προβλήματα?) 

μέχρι τώρα ναι πήρα citroen cactus diesel 1.6 με full χαρακτηριστικά 2016 μοντελο

έδωσα το παλιό μου αμάξι κατι σαν απόσυρση και δόση 300 το μήνα για 5 χρόνια

μεχρι τώρα έχω κανει 30.000 χλμ και ειναι μια χαρα  0 προβλήματα ,το πείρα Νοέμβριο του 2016

  

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Fondas said:

Γιατί μέχρι περίπου το τέλος του 2008 αν είναι το αμάξι θα πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας με βάση τα κυβικά 

ενώ μετά το 2009 πληρώνεις με βάση τα καυσαέρια οπότε  είναι λιγότερα τα λεφτά και δεν παίζει ρόλο πόσο κυβικά είναι το αμάξι.

πχ εμένα ειναι 1600 κυβικά αλλά πληρώνω 180 τον χρόνο τέλη.

 

Επίσης μετράει και στις ασφάλειες, όσο νεότερο όχημα τόσο ευκολότερα θα βρεις ασφάλιστική να σε ασφαλίσει, κάποιες φαντάσου δεν ασφαλίζουν καν οχήματα άνω των 10 ετών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/9/2018 at 5:09 PM, Mariana said:

 

Για τον έλεγχο ιστορικού που πολύ σωστά αναφέρει η @Mariana , να προσθέσω οτι καλό θα ήτανε να κάνετε τον έλεγχο που έχει και ιστορικό απο UK.

Αν υπάρχει ιστορικό στο UK, σημαίνει οτι έχει εισαχθεί απο εκεί, οπότε και δεν ξέρεις τι εχει παθει το αμαξι πριν έρθει Ιρλανδία.

 

Όταν έψαχνα κάποτε για μεταχειρισμένο, ένας μαντρας μου ειπε οτι η Ιρλανδία θεωρείται σαν το νεκροταφειο αυτοκινήτων απο το UK. Όταν θέλουν να ξεφορτωθούν ένα μεταχειρισμένο με χίλια προβλήματα το στέλνουν Ιρλανδία.

Δώστε βάση και στο κοντερ. Αν το κοντέρ είναι και σε μίλια και σε χιλιόμετρα, μεγάλη πιθανότητα να έχει εισαχθει απο  UK.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Yannis Pidis said:

 

Για τον έλεγχο ιστορικού που πολύ σωστά αναφέρει η @Mariana , να προσθέσω οτι καλό θα ήτανε να κάνετε τον έλεγχο που έχει και ιστορικό απο UK.

Αν υπάρχει ιστορικό στο UK, σημαίνει οτι έχει εισαχθεί απο εκεί, οπότε και δεν ξέρεις τι εχει παθει το αμαξι πριν έρθει Ιρλανδία.

 

Όταν έψαχνα κάποτε για μεταχειρισμένο, ένας μαντρας μου ειπε οτι η Ιρλανδία θεωρείται σαν το νεκροταφειο αυτοκινήτων απο το UK. Όταν θέλουν να ξεφορτωθούν ένα μεταχειρισμένο με χίλια προβλήματα το στέλνουν Ιρλανδία.

Δώστε βάση και στο κοντερ. Αν το κοντέρ είναι και σε μίλια και σε χιλιόμετρα, μεγάλη πιθανότητα να έχει εισαχθει απο  UK.

 

Πάρα πολύ σωστά!

 

Βέβαια για να ελέγξεις το ιστορικό στο UK πρέπει να γνωρίζεις το Αγγλικό Reg No του οχήματος.

 

Ελέγχετε εδώ:

https://www.check-mot.service.gov.uk/

 

https://cartaxcheck.co.uk/?ab=2.0.0&utm_expid=.9YFZJaDJQkOTWrA5xW3sKg.1&utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.ie%2F

 

https://www.gov.uk/check-mot-status

 

Κάποια οχήματα στο UK που γίνονται απο τις ασφαλιστικές "write off"  καταλήγουν να πωλούνται στην Ιρλανδία σαν σε τέλεια κατάσταση με ελάχιστα χλμ κτλ κτλ... 

Written off vehicles είναι τα οχήματα που κρίθηκε ασύμφορη η επισκευή τους λόγω του μεγέθους της ζημιάς.

 

Ισχύει πως αν το κοντέρ δείχνει και μίλια πιθανότατα πρόκειται για Αγγλικό όχημα.

 

Για αυτο κοιτάμε πάντα το βιβλίο σέρβις να είναι πλήρες και φυσικά τις ημερομηνίες που έγιναν τα σερβις.

 

Εδώ θα σας δείξει όμως αν ειναι UK Import:

 

https://www.motorcheck.ie/?gclid=CjwKCAiAqvXTBRBuEiwAE54dcO3xbIOIp2s-8WyKBNlRyqctt0zesUni9h-ID1BadGpD2BnVmDBghRoCq3UQAvD_BwE

 

Επεξεργασμένο από Mariana
Added more info.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 years later...

A van registration check helps you to know the entire details of the certain van like
engine number, outstanding finance, number plate history vice versa,. CarDotCheck helps you to issue the proper information as much as possible while doing a van check details.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.