Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

PPS NUMBER


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας μολις εφτασα Ιρλανδία γιατι εχω βρει ηδη δουλεια σε μια ΜΚΟ. Απλα εχω ενα θεμα με τη δουλεια. Μου ειπαν οτι δεν μπορουν να με πληρωσουν καθολου μεχρι να βγαλω το pps number. Εαν βγει ο αριθμος θα μου τα βαλουν ολα. Μηπως ξερετε εαν αυτο ειναι νομιμο; κ εαν καταφερω να ξεκινησω την διαδικασια γιατι προς το παρον δεν μπορω να τν ξεκινησω επειδη δεν εχω αποδειξη διευθυνσης, ποσο διαστημα περιπου βγαινει;

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποτε μπορουσες να ξεκινησεις δουλεια και μπορουσες να δωσεις το PPS στην πορεια και το προβλημα θα ητανε μονο με την εφορια γιατι θα μπεις σε emergency tax και θα σου κρατησουν πολλά μεχρι να βγαλεις PPS. Δεν ξερω αν αλλαξε κατι, μπορεις να παρεις ενα τηλεφωνο εδω και να ρωτησεις: 

Contact us

Citizens Information Phone Service

If you have a question that has not been answered by the content on this website, you can contact the Citizens Information Phone Service on 0818 07 4000 (Monday to Friday, 9 am to 8pm). If you are calling CIPS from outside Ireland, you should dial +353 21 229 8178.

 

Το διαστημα για να βγει το pps δεν ειναι συγκεκριμενο. Εξαρταται την πολη, την εφορια που θα πας κλπ και ξεκιναει απο βδομαδα(ες) εως και μηνες. Αυτο λενε αλλοι Ελληνες που εχουν γραψει στο FB group μας.

Δεν ξερω τωρα τι γινεται βεβαια.

Γενικά κοιτα για PPS και εδώ: https://www.citizensinformation.ie/en/social_welfare/irish_social_welfare_system/personal_public_service_number.html#la398b

Επισης μπορεις να μπεις και στο fb group μας και να ριξεις και εκει μια ματια.

Καλως Ορισες στην Ιρλανδια, καθε αρχη και δυσκολη αλλα μετα ολα θα ειναι καλυτερα. Κατα την γνωμη μου βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/10/2022 στις 7:25 ΜΜ, Ελένη Δ. είπε

Γεια σας μολις εφτασα Ιρλανδία γιατι εχω βρει ηδη δουλεια σε μια ΜΚΟ. Απλα εχω ενα θεμα με τη δουλεια. Μου ειπαν οτι δεν μπορουν να με πληρωσουν καθολου μεχρι να βγαλω το pps number. Εαν βγει ο αριθμος θα μου τα βαλουν ολα. Μηπως ξερετε εαν αυτο ειναι νομιμο; κ εαν καταφερω να ξεκινησω την διαδικασια γιατι προς το παρον δεν μπορω να τν ξεκινησω επειδη δεν εχω αποδειξη διευθυνσης, ποσο διαστημα περιπου βγαινει;

 

Ευχαριστω.

Όσο για το πρώτο μέρος της ανάρτησης σας,δε γνωρίζω.

Για το pps...Την Τρίτη έστειλαν την αίτηση για το pps μου από την εργασία μου και το Σάββατο ήρθε το γράμμα με τον pps number στο σπίτι...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Λογικα σε καποια δημοσια υπηρεσια η γραφειο intreo εγινε η διαδικασια στη περιπτωση σας; Απλα εχω μαθει οτι μετα απο το 2019 λογω covid-19 εχει καθυστερησει πολυ η διαδικασια απο 1 μηνα μεχρι 4 μηνες σε πολυ ακραιες περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ελένη Δ. είπε

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Λογικα σε καποια δημοσια υπηρεσια η γραφειο intreo εγινε η διαδικασια στη περιπτωση σας; Απλα εχω μαθει οτι μετα απο το 2019 λογω covid-19 εχει καθυστερησει πολυ η διαδικασια απο 1 μηνα μεχρι 4 μηνες σε πολυ ακραιες περιπτωσεις.

Από την εργασία μου,η manager μου έστειλε την αίτηση όπου επιβεβαίωσε την διεύθυνσή μου,το employee number μου για να βγει το pps number.  Λογικά όμως πρέπει να δηλώσεις κάποια διεύθυνση.  Το πρώτο μου μισθό μου κατέθεσαν στον λογαριασμό μου στη revolut καθώς δεν είχα προλάβει να ανοίξω σε κάποια τράπεζα της Ιρλανδίας. 

Για να ανοίξεις λογαριασμό στην τράπεζα Ιρλανδίας χρειάζεται να δηλώσεις διεύθυνση οπότε πρέπει να το λύσετε το θέμα της διεύθυνσης. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση απο την προσωπικη σου εμπειρια! Προς το παρον αυτο που με απασχολει ιδιαιτερα ειναι το δωματιο στο Δουβλινο, ωστε να ξεκινησω τις διαδικασιες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ελένη Δ. είπε

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση απο την προσωπικη σου εμπειρια! Προς το παρον αυτο που με απασχολει ιδιαιτερα ειναι το δωματιο στο Δουβλινο, ωστε να ξεκινησω τις διαδικασιες.

Εύχομαι το καλύτερο!  Καλή τύχη! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.