Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

FAQ - Ξεκίνημα επαγγελματικής σταδιοδρομίας στην Ιρλανδία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ..

ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΑΛΕΞΗΣ, ΕΙΜΑΙ 32 ΕΤΩΝ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ Κ ΕΤΟΙΜΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.. Κ ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΡΣΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΔΟΣΩ.

 

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΔΟΥΒΛΙΝΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ 12Ε ΤΗΝ ΩΡΑ ΓΙΑ 8ΩΡΟ ΕΩΣ 10ΩΡΟ ΚΑΙ 6ΗΜΕΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ. ΕΓΩ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΙΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΟΩ ΠΩΣ ΘΑ ΦΟΒΗΘΩ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ Η ΤΗΝ ΟΣΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΕΧΕΙ. ΕΡΧΟΜΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΩΣΤΕ. ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

 

ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΕΧΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΜΕ ΦΙΛΟΞΕΝΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ Η ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟ.

 

Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΡΩΤΟΝ ΤΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ Η ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΡΗΜΑΤΑ.

ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΠΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ ΤΙ ΤΙΜΗ.

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου @ΑΛΕΞΗΣ ΑΝΔ!

 

Για αρχή το 12ε/ώρα πιστεύω είναι οκ. Αν υπάρχουν περιθώρια για διαπραγματεύσεις βεβαία ακόμα καλύτερα.

Για διαμέρισμα καλυτερα να κοιτάξεις sharing για να σου μένει και κάτι. Είναι πιο εύκολο να βρεις και να νοικιάσεις έτσι. Ειδικά αν κοιτάξεις για σπίτι που μενει κάποιος/κάποιοι μέσα, τότε είναι ακόμα καλύτερα. Στα σπίτια που θα πας να δεις, αυτός που θα σε τσεκάρει είναι αυτός που νοικιάζει και θα μένει μαζί σου τις περισσότερες φορές, οπότε δεν είναι τόσο εξωνυχιστικός έλεγχος όπως όταν πας να νοικιάσεις μονος σου και το agency σε περνάει κόσκινο μέχρι να πει το ναι, αν σε επιλέξει ανάμεσα σε όσους πάνε να δούνε το σπίτι.

 

Καλώς να μας έρθεις! :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.. 

Μία τελευταία ερώτηση. 

Εγώ υπολογίζω να έρθω εντός της άλλης εβδομάδας κ με το καλό για το πρώτο τρίμηνο να μην γυρίσω Ελλάδα. 

Οπότε τι ρούχα προτείνεις γενικά για τους καλοκαιρινους μήνες εκεί? 

Βλέπω πως τωρα η θερμοκρασία είναι 10 με 11 βαθμούς κάτω από Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Αλέξη, να σαι καλά.

Λοιπόν τις τελευταίες μέρες έχει λιακάδα με λίγη ψυχρα το βράδυ. Αλλά κατα διαστήματα βρέχει λιγάκι κάθε μέρα ( οχι καρεκλοποδαρα οπως Ελλαδα πάντως). 

Γεινκά εδώ δεν είναι όπως Ελλαδα που λες ε εντάξει καλοκαιρι είναι τώρα. Δεν χιονίζει αλλά ποτέ δεν ξέρεις πόσο κρυο θα κάνει. Ο καιρός αλλάζει συνέχεια κατα την διάρκεια της ημέρας. Δεν είναι τόσο τρομερα όσο τον χειμώνα αλλα ποτέ δεν ξέρεις. 

Γι αυτό θα σου έλεγα να φέρεις απο όλα τα ρούχα, ενα μπουφανακι, μακρυμάνικα και κανα κοντομάνικο αν κάτσει η φάση. 

Πάντως το 14-15 βαθμούς εδώ είναι το 20-23 Ελλάδα (κατα την γνώμη μου πάντα).

Δεν είναι τοσο κρύο αν έχει 15 και πάνω βαθμούς.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Το θέμα είναι... Πόσο εύκολο είναι για μια γυναίκα να πάει στα τυφλά να μείνει Ιρλανδία; Χωρίς άκρες, χωρίς γνωστό, ίσως με κάποιο budget και μηδέν φόβο. Ποιά είναι τα βήματα και πόσο ψάξιμο θέλει; Δεν στοχεύω για Δουβλίνο, ίσως Wexford, λέμε τώρα.. Δεν με ενδιαφέρει η κοινωνική ζωή, μόνο ο μισθός και η στέγη. Ίσως παραμείνω αν "πιάσει" η ρίζα. Εξάλλου ήταν όνειρο ζωής να μείνω Ιρλανδία. Σίγουρα όμως θα μείνω χρόνο. Γίνεται; Ή θα με φαν' οι λύκοι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου @Lena Grey και καλως ήρθες κιολας.

 

Θέτεις πολύ σωστά ερωτήματα αλλά δεν ξέρουμε το βασικότερο, σε τι ειδικεύεσαι. Δουλειές υπάρχουν στην Ιρλανδία αν και δεν ξέρω για όλες τις ειδικότητες. 

 

Αν έχεις πάρει την μεγάλη απόφαση να φύγεις απο την Ελλάδα ή οποια αλλη χωρα μενεις,  θα πρότεινα τα παρακάτω βήματα:

- Ψάξε δουλειά απο Ελλάδα, site για αναζήτηση εργασίας εδώ σε όποια περιοχή θες.

- Αν για οποιοδήποτε λόγο έρθεις χωρίς δουλειά τότε το Δουβλίνο είναι πιο εύκολο λόγω πρωτεύουσας(περισσοτερες δουλειές). Ξαναλέω όμως πρέπει να κάνεις αναζήτηση ανάλογα την ειδικότητα σου. Ίσως σε άλλη περιοχή εκτος Δουβλίνου να έχει ζήτηση για το επαγγελμά σου. 

-Ψάξε για σπίτι στο daft.ie και εδω ή εδω

-Τα υπολοιπα PPS number (ΑΦΜ) κλπ θα τα βρεις οταν έρθεις εδώ.

 

Cheatsheet:

-Δουβλίνο: πολλές δουλειές, διασκέδαση αλλά το σπίτι/διαμέρισμα θα είναι το πιο πιθανό με συγκάτοικο και πανάκριβο. Πιο εύκολα βρίσκεις δουλειά παρά σπιτι.

-Άλλες πόλεις: Λιγότερες δουλειές, ισως καλή διασκέδαση,ανάλογα με την πόλη που θα επιλέξεις, και σπίτι/διαμέρισμα πιο φτηνα και πιο άνετα, πιο πιθανό να νοικιάσεις μονη σου.

-Καιρός γενικά δεν είναι οπως Ελλάδα αλλά αν δεν σε νοιάζει, θα σου αρέσει εδώ.

- Μετα τα 5 χρόνια παίρνεις και την Ιρλανδική υπυκοοτητα = 2ο διαβατηριο

 

Γενικά η Ιρλανδία είναι μια πολύ όμορφη χώρα για να ζήσεις, φιλικοι ανθρώποι, γλώσσα, όλα είναι κομπλέ.

 

Απαντήσεις στις ερωτήσεις σου:

 

Quote

 

Το θέμα είναι... Πόσο εύκολο είναι για μια γυναίκα να πάει στα τυφλά να μείνει Ιρλανδία;

Χωρίς άκρες, χωρίς γνωστό, ίσως με κάποιο budget και μηδέν φόβο.

 

Δεν νομιζω να παιζει ρολο γυναικα ή αντρας αλλα ξερω κοπέλες που εχουν έρθει στα τυφλά και έχουν βρει δουλειά σχετικά γρήγορα αλλα και παλι παιζει ρολο το επαγγελμα σου. Αν έχεις ισχυρή θέληση όλα γίνονται.

 

Quote

Ποιά είναι τα βήματα και πόσο ψάξιμο θέλει; Δεν στοχεύω για Δουβλίνο, ίσως Wexford, λέμε τώρα.. Δεν με ενδιαφέρει η κοινωνική ζωή, μόνο ο μισθός και η στέγη. Ίσως παραμείνω αν "πιάσει" η ρίζα. Εξάλλου ήταν όνειρο ζωής να μείνω Ιρλανδία.Σίγουρα όμως θα μείνω χρόνο.

Κοιτα παραπάνω. Πάντως το οτι η Ιρλανδία είναι ονειρο ζωής είναι ένα ακομα συν για να σου αρέσει εδώ.

 

Quote

Γίνεται; Ή θα με φαν' οι λύκοι;

Πιστεύω πως γίνεται αλλά και πάλι παίζει ρολο και την περιοχή που θα επιλέξεις. Γενικά η Ιρλανδία ειναι ασφαλής χώρα αλλά όπως και κάθε χώρα εχει και αυτη τις λιγες κακοφημες περιοχες στο Δουβλινο η παρα έξω.

Δεν ξερω αν βοηθάει αυτό, όταν πρωτοήρθα Ιρλανδία, τα 2 πρώτα χρονια έμενα στην δυτική Ιρλανδία σε ένα μικρό χωριό με το ονομα "Shannon" και μου άρεσε πάρα πολύ, άλλη ζωή τελείως. Δεν γνώριζα κανέναν και ξεκίνησα μια νέα ζωη απο το μηδέν σε αυτο το μικρο χωριο, τρομερή εμπειρία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, είναι πολύ ενθαρρυντικά όσα μου λες και σ' ευχαριστώ! Δεν έχω συγκεκριμένη ειδικότητα, έχω όμως ασχοληθεί πριν χρόνια με τη διδασκαλία αγγλικών (από κει ξεκίνησα με μια άδεια διδασκαλίας χωρίς να έχω σπουδάσει κάτι, με το proficiency βγήκε και για 3-4 χρόνια ήμουν σε φροντιστήριο καθηγήτρια και γραμματέας), απασχολήθηκα επειτα σε κουζίνες, σέρβις, ψησταριές, καφετέριες, babysitting, μεταφράσεις (μια κι έζησα να βολοδέρνω σε αφιλόξενο νησί ερωτική μετανάστης) και τώρα έχω ένα χρόνο σε "καζίνο" του ΟΠΑΠ ρεσεψιόν, σέρβις και παραγωγή καφέ. 

Έχει νόημα ν' απευθυνθώ σε γραφείο εύρεσης εργασίας; Τι budget θα πρέπει να έχω και ποιά η καλύτερη εποχή να πάω; ...ουφ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις κάνει όλα αυτά, τότε νομίζω οτι θα βρεις εστω και προσωρινά μια δουλειά μέχρι να βρεις αυτο που θέλεις.

Οπότε, ο πρωτος στοχος σου θα πρέπει να είναι η δουλειά, τα υπόλοιπα θα έρθουν

Αν βρεις απο Ελλάδα καλώς. Αν όχι τότε όταν θα έρθεις πρέπει να πάρεις βιογραφικά στο χέρι και να κοιτάξεις για καφετέρια/εστιατορίο, babysitting (childcare, au pair, babysitting), call center/customer support (σε ελληνικά ή αγγλικά)  και οτι άλλο νομίζεις οτι κατέχεις.

Σε αυτό συμπεριλαμβάνεται και η επισκεψη σε agencies για συνάντηση προσωπο με προσωπο. Όλο και κατι θα βγει. 

 

Το budget εξαρτάται απο το πόσο αντέχεις να μείνεις χωρίς δουλειά, την πολη που θα μένεις και το ενοικιο σου.

Για παράδειγμα, Δουβλίνο, ενοικιο με συγκατοικιση τουλάχιστον 600-700 ευρω χωρίς λογαριασμούς. Σε άλλη πόλη είναι 500-600. Όλα αυτα ανα μήνα.  

 

Θα σου πρότεινα να έρθεις για κανα Σ/κ ή για 5-6 μέρες, να δεις τι παίζει, να επισκευτείς 2-3 πόλεις να έχεις μια άποψη.

Και ίσως να είσαι και πολύ τυχερή και βρεις και δουλειά, λίγο δύσκολο βεβαια. Πάντως έλα πρωτα να δεις αν σου αρεσει.

 

Πάρε και εδώ τηλέφωνο, ψάχνανε άτομα πριν λιγο καιρο: 

EatGreek
Greek Restaurant
Address: 19 Prospect Rd, Glasnevin, Drumcondra, Dublin 9, D09 F9N4
Phone: +3531538 7002
 
Γενικά θέλει πολύ θέληση και πείσμα για να κάνεις αυτό το βήμα. Αν τα έχεις και τα δυο, θα πετύχεις γρήγορα.

Edit: Ξέχασα να γράψω οτι ο καλυτερος μήνας για να έρθεις κατα την γνώμη μου πάντα ( κανε μια αναζήτηση όμως) είναι Αύγουστος ή το αργότερο αρχές Σεπτεμβρίου, γιατί όλες οι εταιρείες/μαγαζιά ετοιμάζονται για Σεπτέμβριο και προσλαμβάνουν άτομα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα χρειάζομαι 2-3 ελληνικούς μισθούς για να έχω μαξιλαράκι ασφαλείας. Και σίγουρα για να μείνω έστω και μια εβδομάδα θέλω ένα κεραμύδι.. Δυσκολάκι να κάνω το ντου Σεπτέμβρη μια και δουλεύω ακόμα... αλλά θα το προσπαθήσω! Ευχαριστώ πολύ και θα καλέσω και στο eatgreek! Keep in touch! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά Lena, σαν προσωρινή λύση για 1 βδομαδα μπορείς και σε ξενοδοχείο, airbnb αν μπορείς. Πάντως έλα για μερικές μέρες να δεις τι παίζει, είναι απόφαση ζωης, δεν λέει να τα κάνεις όλα σωστα και μετά απο κανα 4-5 μηνες να φυγεις πίσω Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.