Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

Εύρεση Εργασίας - Μόνιμη μετακόμιση 4μελούς οικογένειας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα από Ελλάδα,

Καταρχήν να συστηθώ, είμαι ο Μπαμπης 40 ετων κ μενω στο Βόλο. Είμαι παντρεμένος εχοντας αποκτήσει 2 κορες, 4ετών  κ 3 μηνων αντίστοιχα.

Εργάζομαι στην πολη μου κ εγώ κ η συζυγος μου, καλύπτομαι με κάποια  δυσκολία στα οικονομικά αλλά τα πράγματα είναι στο μεταίχμιο. Δε βλέπω καμία προοπτική εξέλιξης επαγγελματικής ούτε εγώ ούτε η σύζυγος κ συνεπώς οικονομικής, όπως επίσης και προσωπικής ανέλιξης.

Είμαι απόφοιτος μια σχολής ΤΕΙ μηχανικός τεχνολογίας Ιατρικών οργάνων (biomedical engineering - technologist), όμως χωρίς προυπηρεσία γιατί ασχολήθηκα με κάτι άσχετο όλα αυτά τα χρόνια.

Η σύζυγός μου δεν έχει κάποια εξειδίκευση και είναι απόφοιτη λυκείου.

Θέλουμε να κάνουμε μια νέα αρχή στο εξωτερικό αποκομίζοντας τα πλεονεκτήματα μιας ευρωπαικής χώρας: παιδεία, υγεία, σχετική οικονομική ευρωστία, επαγγελματική κ προσωπική - ανθρωποκεντρική ανέλιξη, ξεφεύγοντας από την αβεβαιότητα, αστάθεια, αναξιοκρατία της Ελλάδας. 

Προσπαθώντας έτσι, να ζήσουμε κάποιες νέες εμπειρίες ''ανοίγοντας'' το μυαλό μας με απώτερο σκοπό να αφήσουμε κάποια παρακαταθήκη στα παιδιά μας είτε οικονομική είτε από άποψη εφοδίων λόγω αναπτυγμένου κ σταθερού συστήματος εκπαίδευσης των ευρωπαϊκών χωρών.

 

Ξεκινώντας τις ερωτήσεις θα ήθελα να μάθω πόσο δύσκολο είναι για κάποιον 40 ετών χωρίς προυπηρεσία να ξεκινήσει μια entry level δουλειά σε μια εταιρία στο χώρο της ειδικότητας μου. Που κυμαίνονται οι απολαβές κ πόσο επαρκούν ώστε να καλυφθεί στα βασικά η επιβίωση μιας τετραμελής οικογένειας (ενοίκιο, τροφή, ένδυση, μετακίνηση) δεδομένου ότι η σύζυγος μπορεί να δυσκολευτεί περισσότερο να βρει μια θέση εργασίας ως ανειδίκευτη. Κ όταν βρει, οι κρατικές  δομές(σχολεία, βρεφικοί κτλ) που υπάρχουν σε καλύπτουν επαρκώς στην απασχόληση των παιδιών ώστε να μπορέσει να εργαστεί?

Υπάρχουν ευκαιρίες - δυνατότητα να μπορέσει κάποιος να εργαστεί αλλά μελλοντικά και να σπουδάσει ώστε είτε να εξειδικευθεί ή να πάρει κάποιο πτυχίο παραπάνω κ πόσο σε βοηθάει το κράτος σε αυτό. 

Όσον αφορά το σύστημα υγείας, σε καλύπτει πλήρως ή μπορεί να χρειαστεί μελλοντικά κ κάποια ιδιωτική ασφάλεια υγείας? 

Φορολογικά τι γίνεται? Πόσο αυξημένη είναι για τους μισθωτούς? Τι ανταποδοτικό χαρακτήρα έχει π.χ συνταξιοδοτικά?

Πόσο φιλόξενοι είναι οι Ιρλανδοί κ πόσο εύκολα σε αποδέχονται ως μετανάστη?

Είναι δύσκολο να εγκλιματιστεί ένας Έλληνας εκεί και από τις δύο έννοιες, τρόπος ζωής και κλίμα(καιρικές συνθήκες)?

Από διασκέδαση τι γίνεται? (Δε μιλάω για ξέφρενο clubing αλλά οικογενειακή)    

Εγκληματικότητα, πόσο επικίνδυνα είναι?

Τέλος, ποια πόλη θα ήταν ιδανική να μετακομίσει κάποιος στη περίπτωση μου?

Συμπερασματικά, αξίζει κάποιος μικρομεσαίος Έλληνας να έρθει μόνιμα για να καλύψει τα σχετικά του θέλω κ όνειρα που ανέφερα? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας, όσες περισσότερες γνώμες ακούσω τόσο καλύτερα.           

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Μπάμπη.

Ολα τα ερωτηματα σου εχουν απαντηθει σε αλλα θεματα του site μας. Αν μπορεις τσεκαρε:

Καποιες γρηγορες απαντησεις:

- Οι Ιρλανδοι ειναι πολύ φιλόξενοι. Δεν εχουν προβλημα με ξενους, στην Ιρλανδια και ειδικα στο Δουβλινο θα βρεις ανθρωπους απο ολον τον κοσμο.

- Σχετικα με το αν ειναι ευκολο να εγκληματιστεις, ειναι θεμα τι θελεις. Εχουν ερθει Ελληνες και τους αρεσει πολύ και αλλοι που δεν βλεπουν την ωρα να γυρισουν πισω στην Ελλαδα, εξαρταται εσυ πως το βλεπεις.

- Ο βασικος μισθος ειναι γυρω στα 1500 καθαρα, αλλα αν μενεις Δουβλινο, δυσκολα με αυτον τον μισθο για 1 ατομο, λογο του οτι τα ενοικια ειναι πανακριβα.

- Τα παιδια θα εχουν καποιο επιδομα, νομιζω 100-140 ευρω το καθενα/μηνα.

 

Κατι πολυ βασικο κατα την γνωμη μου, αν ειναι να ερθετε, να ερθει πρωτα ο ενας γονιος, να βρει σπιτι, δουλεια κλπ και μετα να ερθει ολη η οικογενεια. Δουλεια συνηθως καποιος βρισκει, το σπιτι ειναι το προβλημα, οσο απιστευτο και αν ακουγεται.

Οσο πιο εξω απο το Δουβλινο τοσο το καλυτερο. Θα σας ερθει και φτηνοτερα. Και ισως ειναι καλυτερα για να μεγαλωσουν τα παιδια. Το προβλημα ειναι οτι οσο πιο εξω απο το Δουβλινο, τοσο λιγοτερες δουλειες υπαρχουν.

Μια αλλη επιλογη σας μπορει να ειναι και το Κορκ, η 2η μεγαλυτερη πολη της Ιρλανδιας.

 

Μπες και στο FB group μας αν θες να διαβασεις και εκει, αν δεν βρεις κατι εδω. Σιγουρα ομως θελει ψαξιμο και "διαβασμα" απο αλλα ποστς που εχουν ηδη απαντησει τα ερωτηματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yannis Pitt είπε

Γεια σου Μπάμπη.

Ολα τα ερωτηματα σου εχουν απαντηθει σε αλλα θεματα του site μας. Αν μπορεις τσεκαρε:

Καποιες γρηγορες απαντησεις:

- Οι Ιρλανδοι ειναι πολύ φιλόξενοι. Δεν εχουν προβλημα με ξενους, στην Ιρλανδια και ειδικα στο Δουβλινο θα βρεις ανθρωπους απο ολον τον κοσμο.

- Σχετικα με το αν ειναι ευκολο να εγκληματιστεις, ειναι θεμα τι θελεις. Εχουν ερθει Ελληνες και τους αρεσει πολύ και αλλοι που δεν βλεπουν την ωρα να γυρισουν πισω στην Ελλαδα, εξαρταται εσυ πως το βλεπεις.

- Ο βασικος μισθος ειναι γυρω στα 1500 καθαρα, αλλα αν μενεις Δουβλινο, δυσκολα με αυτον τον μισθο για 1 ατομο, λογο του οτι τα ενοικια ειναι πανακριβα.

- Τα παιδια θα εχουν καποιο επιδομα, νομιζω 100-140 ευρω το καθενα/μηνα.

 

Κατι πολυ βασικο κατα την γνωμη μου, αν ειναι να ερθετε, να ερθει πρωτα ο ενας γονιος, να βρει σπιτι, δουλεια κλπ και μετα να ερθει ολη η οικογενεια. Δουλεια συνηθως καποιος βρισκει, το σπιτι ειναι το προβλημα, οσο απιστευτο και αν ακουγεται.

Οσο πιο εξω απο το Δουβλινο τοσο το καλυτερο. Θα σας ερθει και φτηνοτερα. Και ισως ειναι καλυτερα για να μεγαλωσουν τα παιδια. Το προβλημα ειναι οτι οσο πιο εξω απο το Δουβλινο, τοσο λιγοτερες δουλειες υπαρχουν.

Μια αλλη επιλογη σας μπορει να ειναι και το Κορκ, η 2η μεγαλυτερη πολη της Ιρλανδιας.

 

Μπες και στο FB group μας αν θες να διαβασεις και εκει, αν δεν βρεις κατι εδω. Σιγουρα ομως θελει ψαξιμο και "διαβασμα" απο αλλα ποστς που εχουν ηδη απαντησει τα ερωτηματα σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη για τις πληροφορίες κ τις συμβουλές σου.

Θα το ψάξω πιο αναλυτικά το site κ θα επανέλθω με τυχόν απορίες.

Ευχαριστώ κ πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Το πλάνο είναι να βρεθεί μια δουλειά πάνω στην ειδικότητα μου μέσω LinkedIn ή κάτι αντίστοιχου οαεδ ,να δω τον μισθό κτλ αν μου συμφέρει, να ανέβω πιο νωρίς να βρω σπίτι κτλ κ λίγο αργότερα να έρθει κ η οικογένεια. Τι θα γίνει τελικά άλλο θέμα,εγώ πάντως έτσι το σκέφτομαι.

Εσύ γιατί ρωτάς, πως το σκέφτεσαι, τι θα ήθελες να κάνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.