Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

FAQ - Ξεκίνημα επαγγελματικής σταδιοδρομίας στην Ιρλανδία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην ομαδα!! Καλη χρόνια και οτι επιθυμειτε ο καθένας! 

Ειμαι ο Κωστας 43 χρονων απο Αθηνα. Οπως και αλλοι ετσι και εγω σκεφτηκα να κανω το βημα να αναζητησω εργασια στο εξωτερικό και οταν η ευκαιρία εμφανιστηκε για Ιρλανδία, μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα διοτι ανέκαθεν μου αρεσε η παραδοση αυτης της χώρας και οι άνθρωποι της... Γιατι λεω το τελευταιο; Απο το 2004 μπηκα στον τομεα του τουρισμού και ηρθα σε επαφη με πολλες εθνικοτητες. Ιδιαίτερα λογω καλης γνωσης Αγγλικων με Αγγλους/Ιρλανδους και Σκοτσεζους (οχι πως με τις αλλες εθνικοτητες δεν επεδιωκα παντα την κοινωνικη επαφή) για να μην μακρυγορω δουλεψα σε ξενοδοχεια, σε καποιες άλλες δουλειές και τα τελευταία 13 χρόνια (περιπου) δραστηριοποιουμαι στο υπουργείο πολιτισμού ως συμβασιουχος φυλακας μουσειων και αρχαιολογικων χωρών. Αποτέλεσμα μολις ειδα την αγγελία για την θεση του Visitor and Security Officer στο εθνικό μουσείο της Ιρλανδίας να κανω αιτηση. Με εχουν καλεσει για interview στις αρχες Ιανουαρίου και απο οτι καταλαβα, τουλάχιστον ενδιαφέρονται να με δουν. Θα ειμαι ειλικρινής, δεν περίμενα καλα καλα κατι τετοιο. Ισως επηρρεασμενος απο την κατασταση σε τέτοια θέματα στην Ελλάδα... που ειναι ιδιοτυπη. Δεν θα αναλυσω περαιτέρω διοτι δεν είναι της παρούσης, αλλα είμαι ενθουσιασμενος που μου προσφερεται μια τέτοια ευκαιρία. Αυτο που ωστόσο με απασχολεί, είναι η στεγαση. Μια φίλη μου απ την Ιρλανδία μου ειπε οτι ισως το μουσείο με βοηθησει να βρω καποιο σπιτι, φυσικα με συγκατοικο. Ξέρω οτι τα νοικια στο Δουβλινο αρχιζουν απο 600 με 700 ευρω ισως χωρις τους λογαριασμούς, οποτε θα ήθελα να ρωτήσω εαν: Συνηθίζεται οι εταιριες/υπηρεσιες να βοηθουν στην στεγαση των υπαλληλων τους και εαν με τον μισθο των 509 ευρω την εβδομάδα, θα μπορουσα να "τα βγάλω πέρα" για μια πολη σαν το Δουβλινο (απο οσο ξέρω θεωρείται απο τις ακριβες πόλεις). Δεν είναι σίγουρο οτι θα με παρουν αλλα τουλάχιστον εχω ενα "πατημα" για να έρθω. 

Αυτα. Και πάλι καλη χρόνια και χρόνια πολλά!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Κωστα, χρονια πολλά και καλη χρονια να εχεις.

Εξαρταται παντα την εταιρεια, για το αν θα σου βρει ή οχι, αν και οι περισσοτερες εταιρειες δεν υποστηριζουν κατι τετοιο, γιατι πολύ απλά, υποτιθεται οτι μενεις ηδη Ιρλανδια και εχεις καπου να μεινεις ηδη.

Δεν ειναι ομως οτι συνηθιζεται κατι τετοιο. Αν και αυτο δεν ειναι απολυτο, υπαρχουν λιγες εταιρειες, κατα την γνωμη μου ελαχιστες που βρισκουν διαμονη. Με την δυσκολια που υπαρχει σημερα, νομιζω οτι ειναι ακομα λιγοτερες.

Το ερωτημα αν θα τα βγαζεις περα, οπως εχω γραψει και αλλες φορες, ειναι παντα υποκειμενικο.

Εσυ μπορει με εναν x μισθο να κανεις αποταμιευση και εγω με τον ιδιο μισθο να τα βγαζω τσιμα τσιμα ή να μπαινω και μεσα. Εξαρταται απο πολλους παραγοντες, οπως ποσο ειναι το ενοικιο, αν χρησιμοποιεις μμμ για να πας στην δουλεια σου, και κυριως τον τροπο ζωης σου κλπ. Αν βρεις σπιτι, ολα τα υπολοιπα θα ερθουν. Αυτο ειναι το δυσκολο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2022 στις 8:11 ΜΜ, Yannis Pitt είπε

Γεια σου Κωστα, χρονια πολλά και καλη χρονια να εχεις.

Εξαρταται παντα την εταιρεια, για το αν θα σου βρει ή οχι, αν και οι περισσοτερες εταιρειες δεν υποστηριζουν κατι τετοιο, γιατι πολύ απλά, υποτιθεται οτι μενεις ηδη Ιρλανδια και εχεις καπου να μεινεις ηδη.

Δεν ειναι ομως οτι συνηθιζεται κατι τετοιο. Αν και αυτο δεν ειναι απολυτο, υπαρχουν λιγες εταιρειες, κατα την γνωμη μου ελαχιστες που βρισκουν διαμονη. Με την δυσκολια που υπαρχει σημερα, νομιζω οτι ειναι ακομα λιγοτερες.

Το ερωτημα αν θα τα βγαζεις περα, οπως εχω γραψει και αλλες φορες, ειναι παντα υποκειμενικο.

Εσυ μπορει με εναν x μισθο να κανεις αποταμιευση και εγω με τον ιδιο μισθο να τα βγαζω τσιμα τσιμα ή να μπαινω και μεσα. Εξαρταται απο πολλους παραγοντες, οπως ποσο ειναι το ενοικιο, αν χρησιμοποιεις μμμ για να πας στην δουλεια σου, και κυριως τον τροπο ζωης σου κλπ. Αν βρεις σπιτι, ολα τα υπολοιπα θα ερθουν. Αυτο ειναι το δυσκολο.

 

 

Χρόνια πολλα και καλο και ευλογημενο το νεο ετος! 

Καταρχην να σε ευχαριστήσω που απαντησες. Σιγουρα το ερωτημα που αφορα το κοστος ζωης και τον μισθό είναι παντοτε υποκειμενικό. Απλα οντας απειρος σε θεματα μισθων στο εξωτερικό δεν ήθελα να αποκτησω καποια ψευδαίσθηση οτι σε αυτο το θέμα οι συνθηκες ειναι ή θα είναι ιδανικες. Ομως καταλαβαινω τι θες να πεις. Δεν μπορω να πω οτι δεν ειμαι ενθουσιασμενος εστω και που μου δίνεται η ευκαιρία για ενα interview, ποσο μαλλον για την προοπτικη να δουλέψω Ιρλανδία. Σίγουρα μια τέτοια εμπειρία είναι υποκειμενικη για τον καθένα και θα υπαρξουν καποιες δυσκολιες αλλα παραμένει η προοπτικη μιας ενδιαφερουσας εμπειριας. 

Λοιπον, τα πολλα λογια είναι φτώχεια, θα ερθω να μαθω εν ιδίοις ομμασι! 

Και παλι καλη χρονιά!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι ο Μάνος 32 ετών και είμαι αρραβωνιασμενος με κοπέλα από Ιρλανδία κι αποφασίσαμε τον επόμενο χειμώνα να κάνουμε το μεγάλο βήμα και να πάμε να μείνουμε στην Ιρλανδία. 

Έχω ψάξει γενικά στο ίντερνετ για pps number, στέγαση κτλπ, αλλά ήθελα να κάνω μια άλλη ερώτηση εδώ. 

Έχω επαγγελματικό δίπλωμα λεοφορειου κι άδεια security την οποία έβγαλα εδώ από την αστυνομία. Αυτά τα δύο θα αναγνωρίσουν στην Ιρλανδία? θα πρέπει να κάνω επίσημη μετάφραση με σφραγίδα από δικηγόρο πριν πάω ? θα πρέπει να κάνω κάποια άλλη κίνηση? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλησπερα , ονομάζομαι Καραγιάννη Άννα και είμαι σχεδόν τελειόφοιτη ιατρικης , γράφω σ αυτήν την ομάδα διότι θα ήθελα μια σημαντική βοήθεια στο θέμα της ειδικότητας στο τομέα της ιατρικής απευθύνομαι σε ιατρούς ή ειδικευόμενους ή ακόμα και φοιτητές στην Ιρλανδία ώστε να μάθω κάποιες πληροφορίες σχετικά με τους μισθούς , τις προϋποθέσεις ένταξης ,και κάποια αλλά κρητηρια 

Σας ευχαριστώ πολύ 

Επεξεργασμένο από Yannis Pitt
Αφαιρεθηκε η παραθεση που ειχε μπει στο ποστ, για να φαινεται το μηνυμα κανονικα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω για δουλειά εκεί στην Ιρλανδία θέλουμε να έρθουμε οικογένεια 4ατομα  θα ήθελα να ρωτήσω  αν είναι δύσκολα να βρεις δουλειά σπίτι !!! ευχαριστώ πολύ ❤️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 3/26/2023 at 11:37 PM, Anna Karagianni said:

 

Γεια σου Αννα, μπες εδω https://www.facebook.com/groups/263618714666208 "Greek Doctors In Ireland".

Θα σε βοηθησουνε τα παιδια στις ερωτησεις σου, στο group αυτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Rozarta Roza said:

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω για δουλειά εκεί στην Ιρλανδία θέλουμε να έρθουμε οικογένεια 4ατομα  θα ήθελα να ρωτήσω  αν είναι δύσκολα να βρεις δουλειά σπίτι !!! ευχαριστώ πολύ ❤️

Καλημερα, συνοπτικά θα σου πω οτι δουλειες υπάρχουν, σπιτια δεν υπαρχουν.

Αν αποφασισετε τελικα να ερθετε, ερχεται πρωτα ο ενας, πιανει δουλεια και σπιτι και μετα σιγα σιγα ερχονται και τα υπολοιπα μελη. Δεν ειναι ευκολα τα πραγματα, ειδικα με τα σπιτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.