Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

FAQ - Ξεκίνημα επαγγελματικής σταδιοδρομίας στην Ιρλανδία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ονομάζομαι Άρτεμη και φέτος τελειώνω την σχολή μου και ψάχνω για πρακτική άσκηση στο Δουβλίνο ήθελα να ρωτήσω εάν το κόστος ζωής είναι μεγάλο και εάν έχετε να μου συστήσετε κάποια site  έτσι ώστε να βρω έναν φορέα για κάνω την άσκηση μου. Σας ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήσπέρα @Άρτεμη Καιαφα. Το κόστος ζωής είναι αναλογα με το που μένεις. Αν μένεις Δουβλίνο, το κόστος ζωής είναι πολύ μεγάλο, παίζει ρόλο και ο μισθος βέβαια. Περισσότερες λεπτομέριες θα βρεις εδω: 

 

Τώρα αν και δεν ξέρω τον τομέα σου μπορείς να βρεις εδώ πολλά χρήσιμα links που έχει links για δουλειά και όχι μονο. :) 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Για σε όλοι την παρέα!!!! Ενδιαφέρομαι να ανέβω Ιρλανδία σαν βοηθός νοσηλευτικής και νοσηλευτης-φροντιδας Ατόμων με αναπηρία (ΑμεΑ) θα ανέβω από το μηδέν δεν έχω κάποιον εκεί είμαι αισιόδοξος ώμος γιατί έχω και άλλα πτυχία.. Θα ήθελα σας παρακαλώ μια ενημέρωση για το αν έχει θέσεις εργασίας και το πως είναι τα μεροκάματα σε σχέση με τα έξοδα.. Σίγουρα θα ήθελα και κάποιο συγκάτοικο για ποιο εύκολο ξεκίνημα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Θαναση και καλως ηρθες στο site μας. Για τον τομεα σου δεν γνωρίζω κατι, ελπίζω να υπάρχει κάποιος νοσηλευτης στο site να σε βοηθησει με πληροφοριες παραπάνω. Γενικά υπάρχουν θέσεις εργασίας, φαντάζομαι οτι και για τον τομεα σου θα ειναι το ιδιο αν και δεν ειμαι 100% σιγουρος. Απο κει και περα συμφωνω οτι για αρχή θα πρέπει να συγκατοικησεις ειδικά στο Δουβλινο.

Κάνε μια αναζήτηση στην σελίδα μας, θα βρεις πολύ χρησιμες πληροφοριες.

 

Οδηγος μισθών 

Κόστος ζωής 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας χρήστης στο facebook group μας, έγραψε τα παρακάτω:

 

Quote

"Βοηθός νοσηλευτή, μισθός ξεκινάει βασικός, πάει 11.5/€ την ώρα αν έχεις βασικό training και 14 αν έχεις team leading training.

Νοσηλευτής (πτυχίο ΤΕΙ) μισθός είναι 20 και ανεβαίνει αν έχεις πάλι training για management (clinical nurse manager).


Ο βασικός μισθός ΔΕΝ είναι αρκετός για να ζήσεις μόνος, ίσως ούτε και για να δωματιο κοντά στο δουβλινο..
Γιώτα προς το ζην θα χρειάζεσαι να κανείς έξτρα βάρδιες.. γενικά θα πρότεινα, μην σκεφτείς δουβλινο και περίχωρα καθόλου, τα νοίκια είναι απλά χαζά.. και ο ανταγωνισμός είναι τόσο μεγάλος που είναι υπερβολικά ψηχοφθορο.
Αντίθετα πήγαινε επαρχια.
Όσο πιο επαρχια γίνεται, είτε Galway είτε Wexford είτε Cork είτε πιο μακριά.. ο μισθός είναι ο ίδιος και τα νοίκια πιο αξιοπρέπει και π ανταγωνισμός πολύ μικρότερος.. κάτσε κάνα χρόνο κάνε τα training που θα σε στείλει η εταιρεία μάζεψε ένα α ποσό και τότε ξεκινά να ψάχνεις προς κέντρο...

 

Επίσης: 

 

Quote

O βοηθός νοσηλευτή, επίσημα χρειάζεται πτυχίο. Για τα ιρλανδικά δεδομένα είναι Level 5 που είναι αντίστοιχο με πτυχίο ΤΕΕ/εκπαιδευτικού λυκείου στην Ελλάδα. Πάραυτα αν δεν έχεις πτυχίο παρά μα παρά πολλά υδρηματα, αν όχι ολα, σε προσλαμβάνουν μετά από συνέντευξη και προμυθοποιουνται να σου πληρώσουν τα απαραίτητα training, με προϋπόθεση να υπογράψεις ότι δεν φεύγεις από την εταιρεία για ένα με δυο χρόνια.

Υπαρχει τόσο έλλειψη καλού πρωσοπικου στο συγκεκριμένο τομέα που υπάρχουν ιδρύματα/εταιρειες με πάνω από ένα υδρηματα που σου πληρώνουν μέχρι και αεροπορικά και σου δίνουν χρήματα μπροστά ώστε να ταχτοποιθεις και στα αφαιρούν στη πορεία από το μισθό.."

 

Για περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο θέμα μπορείς να δεις και εδώ:

 

https://www.facebook.com/groups/greeksinireland/permalink/1991179274228384/?comment_id=1992088850804093&notif_id=1531762331419005&notif_t=group_comment

 

Αν δεν μπορείς να το δεις, κανε apply για να μπεις στο group! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Lena αφου ψαχνεις για δουλεια κοιτα στο ακολουθο λινκ. Ειναι πολυ καλος μισθος και επαγγελματιες: https://www.candidatemanager.net/cm/p/pJobs.aspx?mid=YGTDAZ&sid=BFDW&a=i%2fhDDkWJOes%3d

 

Οσο για διαμερισμα απο οτι εχω δει προς το παρον ειναι ακριβα, ακομα και στις μικρες πολεις οπως εκει που θα παω εγω στο Dundalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To be true, η στέγαση είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει αλλά με αγχώνει ταυτόχρονα. Έχω μείνει και σε σπίτι χωρίς ρεύμα για μήνες μέχρι να ορθοποδήσω και να νιώσω ασφαλής, οπότε δεν θα με δυσκολέψει. Επισης δεν ξέρω  αν αυτό θα μου δώσει περισσότερες  επιλογές..  Θέλω  νότια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Καλημέρα, 

 

χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια. Ενδιαφέρομαι να μετακομίσω Ιρλανδία για διδακτορικό και ψάχνω μια δουλειά.

Έχω ψάξει σε όλα τα site αλλά έχω κολλήσει. Έχω πτυχίο Ιστορίας-Αρχαιολογίας και Master in Historical Research.

Με αυτά τα πτυχία που μπορώ να κάνω αίτηση για δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.