Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

FAQ - Ξεκίνημα επαγγελματικής σταδιοδρομίας στην Ιρλανδία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Yannis Pidis είπε

Καλημερα @Mavropoulou Gely, σχετικα με το ιταλικο-αγγλικο σχολειο δεν γνωριζω κατι αλλα ξερω οτι υπαρχει Ελληνικο σχολειο που λειτουργει καθε Σαββατο αν δεν κανω λαθος και ειναι μεσω της Ελληνικης Κοινοτητας της Ιρλανδιας. Περισσοτερες πληροφοριες θα βρεις εδω: https://www.hellenic.ie/gr/category/school/

 

Σχετικά με τις πολεις εξω απο το Δουβλινο ειναι πολλές, αλλα εξαρταται που ειναι η δουλεια που θα μεταφερθει ο συζηγος σου. Οσο πιο εξω απο Δουβλινο τοσο πιο χαμηλα ειναι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Θα το ψάξω για το ελληνικό σχολείο!! 

Μέσα στο Δουβλίνο είναι τα γραφεία αλλά σκεφτόμαστε κάπου έξω λόγω των ενοικίων!! 

Έχει μεταφέρει κανένας από άλλη ευρωπαϊκή χώρα το αυτοκίνητο του στο Δουβλίνο;έχει κάποια διαδικασία; 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προβλημα. Αυτοκινητο δεν λεει να φερεις εδω γιατι οδηγαμε αναποδα απο Ελλαδα. Καλυτερα πουλα το εκει και οταν ερθεις εδω παιρνεις ενα αλλο με τα λεφτα αυτα.

Ειδα οτι μπηκες και στο Fb group μας οποτε και εκει θα παρεις καποιες απαντησεις, ειδικα για το θεμα σχολειου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην αν μπορεις απεφυγε να ερθεις τώρα λογω κορωνοιού. Ολα ειναι κλειστά.

 

Bηματα:

1. Ψαχνεις για δουλεια απο Ελλαδα.

2. Αφου εχεις βρει δουλεια, ερχεσαι και βγαζεις PPS number (ΑΦΜ)

3. Ψαχνεις για σπιτι, το οποιο ειναι και το πιο δυσκολο βημα απο ολα, αν θες να ερθεις Δουβλινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα από Ελλάδα !!! Επειδή ο γιός μου σκέφτεται να ξεκινήσει την επαγγελματική του καριέρα  ως κτηνίατρος στην Ιρλανδία θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες  :α) υπάρχουν γραφεία εργασίας για την συγκεκριμένη θέση? και β) το κόστος ζωής εκεί μπορεί να καλυφτεί από την απασχόληση σε μια τέτοια θέση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Ειμαι βοηθος νοσηλευτρια με εμπειρια στην τριτη ηλικια. Φροντιζω ηλικιωμενους στα σπιτια τους. Θα ηθελα να μαθω αν μπορω να εργαστω στην ιρλανδια εσωτερικη, για αρχη, εχοντας μαζι μου την κορη μου ηλικιας 11 ετων. Τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα αλλα μαθαινω. Παρακολουθω μαθηματα αγγλικων. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 5/12/2021 at 1:15 PM, Γεωργία Παπαδημητρίου said:

Καλησπέρα από Ελλάδα !!! Επειδή ο γιός μου σκέφτεται να ξεκινήσει την επαγγελματική του καριέρα  ως κτηνίατρος στην Ιρλανδία θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες  :α) υπάρχουν γραφεία εργασίας για την συγκεκριμένη θέση? και β) το κόστος ζωής εκεί μπορεί να καλυφτεί από την απασχόληση σε μια τέτοια θέση? Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

 

Γεωργία, το κοστος ζωης εξαρταται που θα μενει ο γιος σου. Οσο πιο εξω απο το Δουβλινο, τοσο πιο φτηνα τα ενοικια.Εξαλλου αυτο ειναι το μεγαλο εξοδο εδω.  Αν μπορει και βρει δουλεια εκτος Δουβλινου, οτι καλυτερο.

 

Εδω θα βρεις ολα τα χρησιμα links για την Ιρλανδια.

Κοστος ζωής:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 5/13/2021 at 4:30 PM, KALPAKIDOY YESTHIMANI said:

Γεια σας. Ειμαι βοηθος νοσηλευτρια με εμπειρια στην τριτη ηλικια. Φροντιζω ηλικιωμενους στα σπιτια τους. Θα ηθελα να μαθω αν μπορω να εργαστω στην ιρλανδια εσωτερικη, για αρχη, εχοντας μαζι μου την κορη μου ηλικιας 11 ετων. Τα αγγλικα μου δεν ειναι καλα αλλα μαθαινω. Παρακολουθω μαθηματα αγγλικων. Ευχαριστω.

@KALPAKIDOY YESTHIMANIΔυστυχως δεν ξερω για τον τομεα σου αλλά ριξε μια ματια στα παρακάτω links:

 

https://www.nurseoncall.ie/

https://www.ccmrecruitment.com/living-and-working-abroad/ireland/

https://www.ttmhealthcare.ie/disciplines/nursing

https://kcr.ie/

https://www.accessnursing.ie/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Είμαι μουσικός και μένω Ελλάδα στην περιοχή του Πειραιά. Θέλω να φύγω για εξωτερικό και αφού λόγω brexit δεν μπορώ να πάω στην Αγγλία σαν μια χώρα όπου ευδοκιμεί στην μουσική βιομηχανία, σκέφτηκα την Ιρλανδία σαν την μικρογραφία της. Είμαι από λίγο μέχρι τελείως άσχετος για το τι χρειάζεται ακόμα και σαν μια προεργασία από την Ελλάδα. 

Θα ήταν πιο ασφαλές το εγχείρημα να έρθω για λίγους μήνες να βγάλω ΑΦΜ και ιρλανδικό αριθμό και να επιστρέψω Ελλάδα ψάχνοντας για δουλειά από εδώ?... αν όχι υπάρχει κάποιος μέσος όρος σε χρονικό διάστημα για να βρει κάποιος δουλειά, και αν ναι τι budget πρέπει να διαθέτει μέχρι να συμβεί?

 

Τα παραπάνω (ΑΦΜ/αριθμός) είναι απαραίτητα για την αναζήτηση εργασίας?

Τι μπορώ να κάνω σαν πρώτα βήματα? (Έκδοση διαβατηρίου, μετάφραση βιογραφικού κλπ. κλπ.)

Ψάχνω ενδεικτικές τιμές και αριθμούς για να κάνω ένα πλάνο στο χάος των πληροφοριών που βρίσκομαι... χρειάζομαι να μάθω σχετικά με τους χρόνους εύρεσης εργασίας, σπιτιού και οικονομικού προϋπολογισμού για εκέινη την περίοδο ώστε να θέσω έναν στόχο και να δω πόσο χρειάζομαι εδώ για να προετοιμαστώ!

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και διορθώστε με σε οτιδήποτε λάθος ανέφερα σαν τρόπο σκέψης και διαχείρησης πλάνου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.