Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΔΟΥΒΛΙΝΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!!! Ηθελα να ρωτησω αν με κάποιο τρόπο μπορώ κάποιος να εργαστεί στην Ιρλανδία συγκεκριμένα στο δουβλινο με ΙΕΚ φυσικοθεραπείας η πως αλλιώς μπορεί να το εξελίξει αυτό για να αρχίσει δουλειά εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Γεια σου Ερμιονη, επειδη δεν ξερω κατι πανω στον τομεα σου, μπες και στο group μας. Ισως εκει βρεις τις απαντησεις που θες.

https://www.facebook.com/groups/greeksinireland/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

καλημέρα σε όλους

 

πες λίγο η κατάσταση πες λίγο η ποιότητα ζωής πες λίγο περισσότερο ότι η Ελλάδα έχει γίνει ένα λειβάδι ψυχασθένειας και δύσκολης- μη ευχάριστης ζωής φτάσαμε σε αυτό το ποστ!

 

είμαστε ζευγάρι (36 εγω 26 η γυναίκα μου) με ένα παιδάκι 3ετών.

επειδή η έννοια της δυστθυχίας είναι κάτι που δεν θέλουμε ούτε για εμάς ούτε βέβαια και για το παιδι΄έχουμε σκεφτεςί τον τελευταίο χρόνο 2 σενάρια..

 

το ένα είναι η κρήτη.

το άλλο το εξωτερικό

Σήμερα σε μια συζήτηση που είχαμε της ξαναμίλησα για το ενδεχόμενο της Ιρλανδίας(γνωρίζει ότι είναι μια χώρα που μου αρέσει για κάποιο ΄λόγω πάρα πολύ όπως και η σκωτία) αλλά και επειδή το οπτικό της ιρλανδίας θα της αρέσει πάρα πολύ.

είμαστε και οι δύο στο κλάδο των logistics (εγω υπεύθυνος αποθήκης και το κορίτσι σε γραφεία -υποστήριξη πελάτων κ αποθήκης) 

γενικά τι παίζει με τον κλάδο εκεί?που βρίσκονται οι μισθοί?επίσης είναι εύκολο εκτός δουβλίνου να βρει κάποιος?

συμφέρει κάποιος αν βρει δουλειά να πάρει δάνειο να αγοράσει σπίτι?

στην περίπτωση μας θα υπάρχει και ένα σπίτι εδω αθήνα που θα νοικιάζεται οπότε θεωρητικά θα υπάρχει και το απαιτούμενο χρηματικό ποσό για εξόφληση του δανείου.

το μισθολογικό μας κομμάτι πχ εδω είναι στα 1600 και οι δύο μαζί!απο 800 έκαστως κοινώς!

με πάρα πολλές ώρες εργασίας(απλήρωτες βέβαια)

με τα χρήματα νβα μπαίνουν στο λογαρισμό σε τυχαία ημερομηνία.

επίσης εγω έχω πτυχίο πιστοποίησης παιδαγωγικής επάρκειας της ΑΣΠΑΙΤΕ και η συζυγος πτυχίο ΤΕΙ πάνω σε θέματα αρχείου κλπ κλπ/

 

γενικά το βιωτικό επίπεδο και ο τρόπος ζωής είναι καλύτερος απο αθήνα?

και δεν μιλάω για μπαράκια και έτσι αλλά για ζωή!

 

σε συνέχεια θα υπάρχουν και άλλες ερωτήσεις σίγουρα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλες πολλά ερωτηματα, θα προσπαθησω να απαντησω. Τα παρακάτω ειναι απλως η γνωμη μου.

 

Για μενα τα παντα ειναι υποκειμενικά, εμενα μπορει να μου αρεσει που ειμαι 11 χρονια εδώ, αλλα εσυ με το που θα ερθεις να ξενερωσεις με τον καιρο για παραδειγμα.

 

Παμε ομως στα ερωτηματα σου:

-Συμφερει καλυτερα να αγορασεις απο το να νοικιαζεις. Βεβαια για να παρεις δανειο, συνηθως χρειαζεται να εισαι εδω τουλαχιστον 6μηνες με 2 χρονια με σταθερη δουλειά, ισως να εχει αλλαξει αυτο βεβαια δεν ξερω και εξαρταται και την τραπεζα. Βεβαι τα σπιτια ειναι λιγα και απιαστα.Δυστολο να βρεις να αγορασεις ή και να νοικιασεις.

-Εδω θα εχεις ενα κανονικο ωραριο στην εργασια σου και αν κανεις υπερωρια λογικα θα την πληρωνεσαι.

-ο καιρος δεν ειναι ο ιδιος με Ελλαδα οπως και η διασκεδαση.

- Η Ιρλανδια ειναι μια πολυ ομορφη χώρα (οπως και η Ελλαδα βεβαια) και λογικα θα σας αρεσει.

- Το να βρεις δουλεια εκτος πρωτευουσας σε οποιαδηποτε χώρα ειναι δυσκολοτερο απο την ιδια την πρωτευουσα. Βεβαια εδω υπαρχει και το Κορκ που εχω ακουσει πολύ καλα λογια. Οσο πιο εξω απο την μεγαλη πολη τοσο καλυτερα απο το θεμα ενοικιου και η ποιοτητα ζωης για μια οικογενεια.

Λογικα ο μισθος ο δικος σου και της γυναικας σου δεν θα ειναι 1450 ο καθενας αλλα παραπανω. Πρεπει να τα βαλετε κατω και να δειτε που σας συμφερει να ζειτε. Εμενα μου αρεσει η Ιρλανδια, και σε καμια περιπτωση δεν θα γυρναγα πισω υστερα απο τοσα χρονια. Βεβαια εγω δεν εχω οικογενεια εδω.

Γενικά το site μας εχει πολλές πληροφοριές, μπορειτε να ψαξετε και εκει.

Το βασικότερο ομως αν ειναι να ερθετε χωρις δουλειά, να ερθει ο ενας πρωτα, να τακτοποιηθει και μετα ερχεται και ο αλλος με το παιδι. Πολυ βασικό αυτο. Εκτος και αν εχετε βρει δουλεια εδω απο Ελλαδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπερα εγω 23 βοηθός Φυσικοθεραπείας με πτυχίο χωρις προϋπηρεσία κι το αγόρι μου 26 μάγειρας με πτυχίο απο ιδιωτική σχολή και 4 χρονια προϋπηρεσία σε ελληνική και ιταλική κουζινα θα μπορουσαμε να βρούμε εύκολα εργασία στην Ιρλανδία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Μαρινα. Δεν ξερω για τους τομεις σας αλλα δουλειες υπαρχουν πολλές γενικά. Το προβλημα που πρεπει να λυσετε πρωτα ειναι η διαμονη. Αυτο ειναι το βασικοτερο στην Ιρλανδια τα τελευταια χρονια και οσο παει και χειροτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.