Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

Housing Crisis: Η αναζήτησή στέγης στην Ιρλανδία είναι μια δύσκολη υπόθεση.


Bella Blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αποτύπωση της κατάστασης με την έλλειψη διαθεσίμων κατοικιών προς ενοικίαση στην περιοχή του Κορκ, μέσα σε ένα απόγευμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. 

Επειδή σκέφτομαι να ανέβω στο Δουβλίνο για αναζήτηση εργασίας θα ψάξω για δωμάτιο  sharing σπιτιού. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει μήπως υπάρχει η νοοτροπία στην Ιρλανδία του ότι επειδή δεν θα έχω κάποια δουλειά  για αρχή να είναι επιφυλακτικοί  να μου δώσουν κάποιο δωμάτιο και επίσης  μήπως υπάρχει κάποια "προκατάληψη" λόγω του ότι έχουμε capital control στην Ελλάδα με την έννοια ότι δεν θα μπορώ να τους πληρώσω το ενοίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Γιώργο,

 

Βάζω και εδώ την ιδια απάντηση μονο και μονο για να βοηθήσει κάποιο άλλο μέλος που μπορεί να έχει την ίδια ερώτηση με σενα:

 

"Στο θεμα κατοικίας καταρχήν καλα κανεις και ψαχνεις sharing. Τα capital control δεν νομιζω να παιζουν ρολο, το οτι δεν θα έχεις δουλειά παίζει πολύ όμως. Πολλοί ιδιοκτήτες, ζητάνε references απο εργοδοτη και προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Και οχι μονο αυτό αλλά επιλέγουν κιολας αναμεσα στα τοσα άτομα, αναλογα με την δουλεια κλπ.

Για να σου δωσω μια εικονα να καταλάβεις και δεν ειναι υπερβολή, οταν θα πας να δεις ενα σπίτι θα υπάρχουν και άλλοι 10 την ιδια στιγμή με εσένα ή πριν η μετά που ενδιαφέρονται οποτε η ζήτηση ειναι πολύ μεγαλη και μικρη προσφορά σπιτιων. Ειδικα στο κέντρο Δουβλίνου. ΠΟλλοί εδώ λένε οτι πιο εύκολα βρίσκεις δουλεια παρά σπίτι/διαμερισμα να μεινεις!

 

Συμβουλή, όταν είναι να έρθεις άνοιξε ένα καινουργιο θέμα εδώ και στο facebook group οτι ψαχνεις sharing οποτε ισως καποιος άλλος Ελληνας μπορεί να ψάχνει και αυτός. Οποτε θα είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα. Το sharing είναι λίγο πιο εύκολο απο το να νοικιασεις ολοκληρο το διαμερισμα/σπιτι.Εκει σε ξεσκονιζουν τελείως."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην παρέα.  Έχω βρει δουλειά στο Carlow σαν civil engineer και ψάχνω για διαμέρισμα.  Μπορώ να απευθυνθώ κατευθείαν σε agent λόγω του οτι έχω ήδη εργασία?  Τι πιστεύεται εσείς? Ψάχνω στο daft.ie αλλά δεν έχει και πολλά διαμερίσμτα γενικά η περιοχή.  Επίσης ποιά είναι η γνώμη σας για το sharing?  Nα το επιλέξω σαν προσωρινή λύση στην περίπτωση που κολλάει το διαμέρισμα?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Peter Gargalis καλησπέρα.  Εξαρτάται πόσα λεφτα διαθέτεις. Γενικά για σπίτια/διαμερίσματα το daft είναι οτι καλύτερο.

Το sharing είναι μια καλή επιλογή προσωρινα για Carlow, για Δουβλινο θα έλεγα είναι η μονη επιλογη. 

Αν είσαι ήδη στην Ιρλανδία θα μπορούσες να απευθυνθείς και σε agency. Αν όχι, λίγο δύσκολο να απαντήσει κάποιος.

Αφού εχεις βρει δουλειά, σε περίπτωση που δεν βρεις ουτε για μόνος σου αλλα ουτε για sharing τότε κλείσε να μείνεις σε ένα b&b εκεί για καμια βδομαδα οταν φτάσεις και ψάξε καλυτερα οταν θα μένεις στην περιοχή. :) 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Γιάννη.  Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.  Έρχομαι αυριο το απόγευμα στο Carlow, μου έχει κλείσει η εταιρεία μου σε ένα ξεναδοχείο για 8 μέρες.  Γενικά απο agents βρίσκεις εύκολα στην επαρχία?  Δεν ρωτάω για το Δουβλίνο διότι ως πρωτεύουσα είναι ιδιάζουσα περίπτωση., έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Πέτρο, στην επαρχία ίσως να βρεις κάτι, απλως όλα τα agencies αν έχουν κάτι διαθέσιμο το βάζουν κατευθείαν και στο daft.ie  rent.ie ή στο myhome.ie . Όταν φτάσεις με το καλό, ψάξε στο google για Carlow property agencies και πήγαινε και μίλα κατευθειάν, μπορεί να έχουν κάτι υπόψην τους και να μην το έχουν βάλει ακομα στο site τους ή στα παραπάνω sites. Να σου πω την αλήθεια δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Μέσα σε 8 ημέρες, φαντάζομαι θα έχεις βρει κάτι έστω και για προσωρινά.

 

Καλώς να μας έρθεις! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.