Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

FAQ - Ξεκίνημα επαγγελματικής σταδιοδρομίας στην Ιρλανδία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.

Δεν ηθελα να ανοιξω νεο τοπικ , αφου θα ειναι και παρομοιο με αυτο.

Εγω και η κοπελα μου θελουμε να μεταναστευσουμε, και εχουμε κατασταλαξει για Ιρλανδια.

Εχω 6 χρονια εργασιακη εμπειρια στα Δίκτυα και PC, και τα τελευταια 3 χρονια, στο ΙΤ στον κλαδο της ναυτιλιας, μαζι με ορισμενα σεμιναρια.

Τα αγγλικα μου ειναι σε καλο επιπεδο λογω της καθημερινης χρησης.

Η κοπελα μου ειναι ανειδικευτη και γνωριζει λιγα αγγλικα.

 

Πιστευετε πως θα ειναι ευκολο να βρουμε δουλεια;

Υπαρχει καποια σελιδα με αγγελιες καθαρα για ΙΤ;

Εχω πτυχιο ΙΕΚ, οχι ΑΕΙ/ΤΕΙ, ειναι αρκετο;

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου @eliast και καλως ήρθες. Είμαι και εγω του ΙΤ οπότε μπορώ να σου πω καποια πράγματα.

1. Δεν ζητάνε πτυχία εδώ, τουλάχιστον εμένα δεν μου ζητησανε ποτε.

Αν μπορείς να αποδείξεις αυτα που θα πεις οτι ξερεις ή αυτά που ζητάνε κυρίως,  ολα καλά. Συνήθως στις συνεντεύξεις σου βάζουν κάποιο τεστ και μετά οι manager σε ρωτάνε πάνω σε οτι ζητάει η αγγελία αλλά και πάλι ειναι ανάλογα την εταιρεία. 

Δουλειές πάνω στο IT υπάρχουν πολλές. Δεν παίζει ρολο το πτυχίο, παίζει ρόλο η εμπειρία.

 

Site:

https://www.computerjobs.ie/

https://eolas.ie/

 

Και τα πιο μεγάλα:

jobs.ie

irishjobs.ie

κλπ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Με την σειρα μου να καλησπερισω κ εγω την ομαδα κ να δωσω τα συγχαρητηρια μου για την βοηθεια που δινετε απο εδω μεσα.

Εγω ειμαι λιγο ιδιαζουσα περιπτωση κ θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα κ αν μπορειτε να με κατατοπισετε.

Ειμαι ηδη μεταναστης στην Γερμανια,εδω κ χρονια (γεννημενος κιολας στην Γερμανια) παντρεμενος κ με εναν μπομπιρα στα σκαρια (7 μηνων εγκυος) κ η αποφαση ειναι ηδη παρμενη...μετακομιζουμε στην Ιρλανδια.

Δεν εχω καποιο πτυχιο η οτιδηποτε,θεση ανειδικευτου εργατη.

Σκοπος ειναι καποια επαρχια τυπου Kerry Trallee κτλ...

Η ερωτηση μου εαν μπορει καποιος να μου απαντησει...εχει ως εξης.

Θελω η γυναικα μου να γεννησει εκει (Πρωτα ο Θεος μεσα Δεκεμβρη)...

Τι διαδικασια κ ποσο χρονο χρειαζεται για να εγγραφτω εγω η συζυγος κ παραλληλα αφου θα θεωρουμαστε πολιτες της χωρας να εχουμε καλυψη στο νοσοκομειο για την γεννα?

Χωρις να γνωριζω εαν θα βρισκομαι ηδη σε δουλεια...

Ευχαριστω εκ των προτερον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kostis καλησπέρα, αν και δεν γνωρίζω καθολου επι του θέματος θα σου ελεγα να γράψεις και εδω

https://www.facebook.com/groups/greeksinireland/ ειναι το group μας στο facebook.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 weeks later...

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα! 

Είμαι η Εύα και σκέφτομαι με αργά αλλά σταθερά βήματα να έρθω κατά πάνω.  Θεωρώ όμως τον εαυτό μου ιδιάζουσα περίπτωση. 

 

Πρώτον και κύριον έχω ήδη τον σύντροφό μου εκεί,  Ιρλανδό,  οπότε έχω σπίτι και ανθρώπους να με υποδεχτούν. Έχω και ένα ανήλικο παιδί,  από προηγούμενο γάμο,  το οποίο εννοείται θα έρθει μαζί μου. 

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις το λοιπόν,  μιας κι έχω καταμπερδευτεί,  διαβάζοντας από δω κι από κει.  Νομίζω θα με διαφωτίσετε.. 

 

1) Πέρα του 3μήνου,  πρέπει οπωσδήποτε να έχω δουλειά,  για να μπορώ να ζήσω εκεί καθόλα νόμιμα; Ή δεν έχει σημασία αν έχεις ήδη σπίτι κτλ; 

 

2) Ποια πιστεύετε ότι είναι τα χαρτιά που πρέπει να έχω μαζί μου και ποια μεταφρασμένα;  Πιο πολύ πραγματικά με ενδιαφέρουν τα χαρτιά του παιδιού,  για να μην έχω προβλήματα (μιας κι έχω την κηδεμονία,  αλλά δε γνωρίζω αν θέλουν περαιτέρω αποδείξεις) 

 

3) Το επάγγελμά μου είναι παραϊατρικό. Είμαι οπτικός με ένα πάρα πολύ καλό βιογραφικό,  αλλά τελευταία εργαζόμουν σε οργανώσεις για τους πρόσφυγες,  κάτι που αγαπώ πολύ. Ως οπτικός χρειάζομαι κάποια ιδιαίτερη άδεια για να εργαστώ; 

 

Και 4) Τι χρειάζομαι για να εγγραφεί το παιδί σε σχολείο εκεί. Ξέρω ότι υπάρχουν πολλών ειδών σχολεία και το καθένα έχει την πολιτική του.  Αλλά ο μικρός,  ενώ ξέρει κάποια αγγλικά,  δε θεωρώ ότι θα μπορούσε να παρακολουθήσει πλήρως το κανονικό πρόγραμμα.  Υπάρχει κάποια υποστήριξη από το κράτος με έξτρα μαθήματα κτλ; 

 

Αυτά τα ολίγα για αρχή.  Ελπίζω να τα καταφέρω να ξεμπερδέψω τις πληροφορίες στο μυαλό μου.  Χάρηκα για τη γνωριμία 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου @Eva και καλως ηρθες στο site μας. 

 

1) Σαν ευρωπαίος πολιτης μπορεις να μεινεις φανταζομαι αλλά χωρίς δουλειά θα είναι πολύ δυσκολο να περάσεις.

Δεν ξερω βεβαια τις συνθηκες με τις οποιες θα ερθεις αλλα λογικά καλο ειναι να εχεις μια δουλεια για να μην τρως απο τα ετοιμα!

 

Για τα υπόλοιπα ερωτηματα δεν γνωριζω κατι αλλα εκανα κοινοποποιηση στο fb group μας σε περιπτωση που μπορει καποιος να βοηθησει.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Γεια σου @Ιωάννου κωνσταντινος, υπάρχουν τα παρακάτω Ελληνικά εστιατόρια:

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=greek+restaurant+dublin

όπως επίσης και ένα σουβλατζίδικο, αν σε ενδιαφέρει κατι τετοιο εδώ : http://www.yeeros.ie/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
On 6/6/2018 at 3:56 PM, Lena Grey said:

Το θέμα είναι... Πόσο εύκολο είναι για μια γυναίκα να πάει στα τυφλά να μείνει Ιρλανδία; Χωρίς άκρες, χωρίς γνωστό, ίσως με κάποιο budget και μηδέν φόβο. Ποιά είναι τα βήματα και πόσο ψάξιμο θέλει; Δεν στοχεύω για Δουβλίνο, ίσως Wexford, λέμε τώρα.. Δεν με ενδιαφέρει η κοινωνική ζωή, μόνο ο μισθός και η στέγη. Ίσως παραμείνω αν "πιάσει" η ρίζα. Εξάλλου ήταν όνειρο ζωής να μείνω Ιρλανδία. Σίγουρα όμως θα μείνω χρόνο. Γίνεται; Ή θα με φαν' οι λύκοι;

Εχω ακριβώς τις ίδιες σκέψεις και απορίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.