Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

Κόστος Ζωής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, θα ηθελα να  ρωτησω για τη περιοχη Ροσκρεα, αν ξερει καποιος πως ειναι η ζωη εκει, το κοστος ζως γτ εχω επαγγελματικη προταση αλλα δεν βρισκω πληροφοριες για τη περιοχη στο διαδικτυο. ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου @σοφια! Οπουδηποτε εκτος Δουβλινου ειναι πολυ πιο φτηνά. Τωρα για την συγκεκριμενη πολη δεν εχω καμια πληροφορια αλλα θα ειναι πολυ πιο φτηνα απο Δουβλινο σιγουρα.

Οποτε και ενας πιο χαμηλος μισθος (για Δουβλινο) θα ητανε μια χαρα σε καποια αλλη πολη της Ιρλανδιας!

Επισης το ενοικιο θα ειναι χαμηλο και ισως να μενεις και μονη σου, εξαρταται βεβαια και απο τον μισθο που σου ειπανε!

Καλως να μας ερθεις, αν δεχτεις την προταση! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 months later...

 Καλησπέρα σας από Ελλάδα θα ήθελα να ρωτήσω ο θείος μου μένει στο Λυμπέρη και έχω  στείλει βιογραφικό σε κάποια εταιρεία αναζήτησης δουλειάς ψάχνω για κρεοπώλες αλλά οι περισσότερες δουλειές είναι στο Δουβλίνο με συμφέρει να ξεκινάω από Λυμπέρη  για το Δουβλίνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
On 10/1/2020 at 2:15 PM, Παναγιώτης Νετης said:

 Καλησπέρα σας από Ελλάδα θα ήθελα να ρωτήσω ο θείος μου μένει στο Λυμπέρη και έχω  στείλει βιογραφικό σε κάποια εταιρεία αναζήτησης δουλειάς ψάχνω για κρεοπώλες αλλά οι περισσότερες δουλειές είναι στο Δουβλίνο με συμφέρει να ξεκινάω από Λυμπέρη  για το Δουβλίνο

 

Γεια σου Παναγιωτη, που ειναι το μερος που αναφερεσαι οτι μενει ο θειος σου το "Λυμπέρη" και τι σχεση εχει με Ιρλανδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 είναι μόνιμος κάτοικος στην Ιρλανδία και θα πάω να δω αν υπάρχει κάποια δουλειά στο είδος μου λάθος limerik θα βρω δουλειά Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/15/2020 at 1:20 PM, Παναγιώτης Νετης said:

 είναι μόνιμος κάτοικος στην Ιρλανδία και θα πάω να δω αν υπάρχει κάποια δουλειά στο είδος μου λάθος limerik θα βρω δουλειά Τι λέτε?

 

Α Λιμερικ, οκ λοιπον. Το λιμερικ ειναι η 3η πολη στην Ιρλανδία, έμενα καποια στιγμη εκει και απο κει εφτασα Δουβλινο.

Το θεμα ειναι οτι ειναι μικρή πολή, λιγοτερες δουλειες, αλλα χαμηλοτερα ενοικια σε σχεση με το Δουβλινο.

 

Δουβλινο: Περισσοτερες δουλειές, πολυ ακριβα ενοικια

Λιμερικ: Πολύ λιγοτερες δουλειες, φτηνοτερα ενοικια.

 

Σε καθε περιτπωση, θα σε συμβουλευα να ψαξεις για δουλεια απο Ελλαδα και να ερθεις Ιρλανδια με ετοιμη δουλεια. Αν δεν το κανεις αυτο, θα ερθεις Ιρλανδια και θα τρως ετοιμα λεφτα, χωρις να εχεις δουλεια και θα εχεις το αγχος.

Απο την αλλη οταν εισαι Ιρλανδια, ειναι πιο ευκολο να βρεις δουλεια.

 

Το θεμα ειναι εσυ να τα βαλεις ολα κατω σε μια ζυγαρια και να δεις τι σε συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Ρε παιδιά θέλω να στείλω βιογραφικό σε μια δουλειά στο λίμερικ μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιο παράδειγμα ? (Έχω μπερδευτεί με το σύστημα τούς και δεν έχω ιρλανδικό αριθμό)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Rafael. Σε τι ακριβως εχεις μπερδευτει? Θελει βιογραφικο στα αγγλικα. Απλως μεταφρασε το βιογραφικο σου στα Αγγλικα. Αν βεβαια θες και αλλαγη στο στησιμο του, τοτε googlαρε το  και βρες ενα καλο σκελετο για να γραψεις το βιογραφικο σου. Αν μπορεις να εχεις και ενα cover letter ακομα καλυτερα.

 

Καλο θα ητανε αν ειχες Ιρλανδικο αριθμο αλλα δεν ειναι και το παν. Αν σε θελουν θα σε καλεσουν και στο Ελληνικο νουμερο. Αν εχεις λιγοτερες πιθανοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα, υπάρχει περίπτωση να μεταβώ Δουβλίνο (μόνος χωρίς οικογένεια) για εργασία όταν αρθούν τα μέτρα κ οι περιορισμοί κ θα ήθελα να με κατατοπίσετε σε κάποια πράγματα αν μπορείτε. 

 

1. Απ' ότι διαβάζω έως 5 Μαρτίου υπάρχουν περιορισμοί επιπέδου 5, γνωρίζετε αν θα συνεχιστούν οι περιορισμοί και μετά τις 5 Μαρτίου? Εφόσον επιλεγώ για τη θέση θα δουλεύω εξ αποστάσεως και όταν αρθούν θα πρέπει να μεταβώ Δουβλίνο. Ποια είναι η κατάσταση στη χώρα σχετικα με covid και εμβόλιο? Είναι υποχρεωτικό?

2. Η περιοχή της εργασίας είναι στο Monkstown. Είναι καλή περιοχή για διαμονή και εργασία?

3. Ο μισθός είναι 30Κ gross (νομίζω 25Κ στο χέρι με κρατήσεις και ιστορίες) κ απ ότι βλεπω τα νοικια ειναι πολυ ακριβα. Αξίζει το εγχείρημα? 

 

Αυτά προς το παρόν και βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/8/2021 at 11:42 PM, Yannis An said:

Καλησπέρα στην ομάδα, υπάρχει περίπτωση να μεταβώ Δουβλίνο (μόνος χωρίς οικογένεια) για εργασία όταν αρθούν τα μέτρα κ οι περιορισμοί κ θα ήθελα να με κατατοπίσετε σε κάποια πράγματα αν μπορείτε. 

 

1. Απ' ότι διαβάζω έως 5 Μαρτίου υπάρχουν περιορισμοί επιπέδου 5, γνωρίζετε αν θα συνεχιστούν οι περιορισμοί και μετά τις 5 Μαρτίου? Εφόσον επιλεγώ για τη θέση θα δουλεύω εξ αποστάσεως και όταν αρθούν θα πρέπει να μεταβώ Δουβλίνο. Ποια είναι η κατάσταση στη χώρα σχετικα με covid και εμβόλιο? Είναι υποχρεωτικό?

2. Η περιοχή της εργασίας είναι στο Monkstown. Είναι καλή περιοχή για διαμονή και εργασία?

3. Ο μισθός είναι 30Κ gross (νομίζω 25Κ στο χέρι με κρατήσεις και ιστορίες) κ απ ότι βλεπω τα νοικια ειναι πολυ ακριβα. Αξίζει το εγχείρημα? 

 

Αυτά προς το παρόν και βλέπουμε 

Γεια σου Γιαννη. Τα μετρα λενε οτι θα αρθουν στις 5 Μαρτιου αλλα ανεπισημα ακουγεται οτι θα πανε παραπερα, κατι σαν της Ελλαδας την καραντινα, οποτε δεν ειναι τιποτα σιγουρο. το εμβολιο δεν ειναι υπορεωτικο.

Η περιοχη που θα δουλευεις ειναι εξω απο το Δουβλιο, νοτια, μετα το Blackrock, αν και δεν ξερω κατι για την περιοχη, δεν εχω ακουσει κατι κακο. Συνηθως εκει ειναι καλα αλλα λιγο ακριβα.

Να ξερεις οτι με αυτον τον μισθο, θα παιρνεις 2.200 περιπου καθαρα, αλλα θα χρειαστει να συγκατοικησεις, γυρω στα 800 νοικι δωματιο.

Αξιζει το εχνειρημα αν το δεις οτι ερχεσαι εδω, φτιαχνεις την βαση σου, βρισκεις τα πατηματα σου και μετα ψαχνεις και για τα παραπανω, οπως καλυτερο μισθο και φέρνεις και την οικογενεια σου κλπ.

Δυστυχως ο ιος μας εχει εκτρωχιασει ολους, σε αλλη περιπτωση θα σου ελεγα ελα και βλεπεις, τωρα θα σου πω, περιμενε να τελειωσει το θεμα του ιου και ερχεσαι. Αν βεβαια σου αρεσει να ρισκαρεις ελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.