Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα


Yannis Pitt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι τουλάχιστον 5 χρόνια στην Ιρλανδία? Εδώ θα βρεις έναν οδηγό για την Ιρλανδική υπηκοότητα αν θελήσεις να προχωρήσεις.

Καταρχήν ας αρχίσω με τα βασικά links :

 

http://www.inis.gov.ie/en/INIS/Pages/citizenship

http://www.citizensinformation.ie/en/moving_country/irish_citizenship/

 

Θα πρέπει να σημειωθεί οτι οι Έλληνες μπορούν να έχουν και Ελληνικό και Ιρλανδικό διαβατήριο. Η υπηκοότητα βέβαια δεν σημαίνει αυτομάτως και Ιρλανδικό διαβατήριο. Είναι το πρώτο βήμα.

 

Λοιπόν ξεκινάμε. Το αυτονόητο για να ξεκινήσεις την διαδικασία είναι να είσαι 5 χρόνια συνεχόμενα κάτοικος της χώρας.

Και επειδή πρέπει να το αποδείξεις με έγγραφα, θα πρέπει να κρατάς αρχείο με έγγραφα (τουλάχιστον 3 διαφορετικά πχ. τράπεζα, revenue, λογαριασμό) απο τότε που ήρθες στην Ιρλανδία και μέχρι να κάνεις αίτηση για την υπηκοότητα.

 

Τι χρειάζεται:

 

- 175 ευρώ για την αίτηση (για αρχή)

- form 8 που θα βρεις στο πρώτο link

- 3 διαφορετικά εγγραφα για κάθε χρόνο  που να αποδεικνύουν οτι ζούσες εδώ όλο αυτο τον καιρο

- 2 έγχρωμες φωτογραφίες, χρειάζονται επικύρωση απο solicitor στο πισω μέρος

- Αντίγραφο πιστοποιητικου γεννήσεως απο Ελλάδα, μεταφρασμενο στα Αγγλικά και επικυρωμένο απο solicitor

-Το αυθεντικό Ελληνικό διαβατήριο , το οποίο παίρνεις πίσω σε κανα δύο μήνες

- Ένα σημείωμα απο τον τωρινό εργοδότη σου που δείχνει ποτε επιασες δουλειά και οτι ακόμα δουλεύεις εκεί

- 3 τελευταία payslips

- Όλα τα P60 αυτά τα χρόνια

- Ανάλυση όλων των λογαριασμών τράπεζας για τους τελευταίους 6 μήνες

- Φωτοτυπία της Public Services Card (PSC)

 

Όταν τα στείλεις αυτά και βέβαια δεν σου ζητήσουν τίποτα άλλο, τότε θα σου πουν να δώσεις άλλα 950 ευρώ περίπου για να προχωρήσεις.

Αν έφτασες μέχρι εκεί, είσαι πολύ κοντά. Απλώς περιμένεις να σε ενημερώσουν πότε είναι η ceremony.

 

Ερωτήσεις ευπρόσδεκτες :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικότερο για μένα είναι το διαβατήριο. Το 2017 ταξίδεψα 4 φορές Ευρώπη και μου περάσανε το ελληνικο διαβατηριο απο κοσκινο. Προσοχή, δεν μιλαω για ταυτότητα, μιλάω για το διαβατήριο. Σε μία πτηση μπήκα τελευταιος γιατι νομίζανε οτι το διαβατήριο έχει θεμα επειδη ειναι Ελληνικο. Ειδικά στην Ισπανία. Μέχρι ένα εξυπνοπουλι στην Ισπανια, με ρώτησε αν έχω αδεια παραμονης για να μένω στην Ιρλανδία, λες και χρειάζομαι σαν Ευρωπαιος πολιτης. Οπότε αγανάκτησα και έβαλα μπρος για την υπηκοοτητα. 

Γενικά όμως δεν ξέρω αν υπάρχουν benefits εκτός του οτι να μπορείς να ψηφίζεις σε εκλογες και δημοψηφίσματα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Σορρυ αλλα τα ιδια benefits εχεις και με την ελληνικη υπηκοοτητα. Εγω εχω και την Ελληνικαη και την Γερμανικη λογω της Γερμανιδας μητερας μου και δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Wasilis στο προηγούμενο ποστ γράφω 

 

On 2/17/2018 at 1:07 AM, Yannis Pidis said:

Γενικά όμως δεν ξέρω αν υπάρχουν benefits εκτός του οτι να μπορείς να ψηφίζεις σε εκλογες και δημοψηφίσματα.

 

+ το διαβατήριο (που είναι το βασικο όφελος για μένα), είνα αυτα που έχω δει μέχρι τώρα. 

Γενικά ένα 2ο διαβατήριο σου δίνει περισσότερη ελευθερία οπότε για μένα ειναι τεράστιο πλεονεκτημα. Για σένα βέβαβια που λογικά έχεις το γερμανικό ηδη δεν νομιζω να δεις καποια διαφορα. Εκτός αν θες να ψηφίζεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα δεν θελω να φηφισω στις ιρλανδικες εκλογες. Αν εισαι καινουργιος σε μια χωρα καλυτερα θα ειναι μετα απο 5 χρονια να ψηφιζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 hours ago, Wasilis said:

Ακομα δεν θελω να φηφισω στις ιρλανδικες εκλογες

 

Καλά σίγουρα, φαντάζομαι οτι το μονο που δεν σε νοιαζει αυτη την στιγμή ειναι αυτό, ειδικά σε μια χωρα που δεν έχεις έρθει καν.

 

Ετσι και αλλιώς για να πάρεις την υπηκοοτητα θες 5 χρόνια οπότε θα έχεις "παλιώσει" και μπορείς να αποφασίσεις και να πράξεις τότε. 

Και στην τελική κανενας δεν σε υποχρεώνει να προχωρήσεις για την υπηκοότητα, στο χέρι σου είναι, αν θες προχωράς.

Το topic εδώ είναι για τα άτομα που τους ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα.

  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.