Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα


Athina Lymperi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να βγάλετε ιρλανδικό δίπλωμα οδήγησης:

https://www.ndls.ie/how-to-apply.html#first-time-driving-licence

 

Αλλαγή ελληνικού/ευρωπαϊκού διπλώματος σε ιρλανδικό:

https://www.ndls.ie/holders-of-foreign-licences.html#holders-of-an-eu-eea-licence

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Όχι @AnnaM δεν είναι υποχρεωτικό, αλλα αν το αλλάξεις, θα δεις μεγάλη διαφορά στην τιμή της ασφάλειάς σου. Αν θέλεις, όταν κάνεις κάποιο quote online, δοκίμασε να βάλεις ότι έχεις Ιρλανδικό δίπλωμα με όλα τα υπόλοιπα στοιχεία ίδια, να δεις τη διαφορά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@AnnaM έχει δίκιο η Αθηνα. Εγώ το άλλαξα μόνο για αυτό τον λόγο και έχω δει διαφορά! Έλα εδώ και θα επιλέξεις τι σε βολεύει.

Το Ιρλανδικό δίπλωμα όμως λήγει κάθε 10 χρόνια, ενώ το ελληνικό κάθε 20-30 χρόνια, δεν είμαι σίγουρος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύς σε διάφορες χώρες της ΕΕ

Όταν λήξει η ισχύς της άδειας οδήγησής σας, πρέπει να την ανανεώσετε στη χώρα όπου έχετε τη συνήθη κατοικία σας. 

 

Η νέα σας άδεια μπορεί να έχει διαφορετική περίοδο ισχύος και θα υπόκειται στους περιορισμούς/όρους που ισχύουν στη νέα σας χώρα. 

 

10 χρόνια: Βέλγιο, Βουλγαρία, Εσθονία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ιρλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Κάτω Χώρες, Κροατία, Λετονία, Λιθουανία, Λουξεμβούργο, Μάλτα, Ουγγαρία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Σλοβενία, Σουηδία,Τσεχική Δημοκρατία 

 

15 χρόνια: Αυστρία, Γαλλία, Γερμανία, Δανία, Ελλάδα, Κύπρος, Πολωνία, Σλοβακία, Φινλανδία 

 

Πηγή: europa.eu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω οτι έχοντας Ιρλανδίκο δίπλωμα, γράφει πάνω την διεύθυνση  που μένεις. Αν αλλάξεις διεύθυνση καλό είναι να πας να αλλάξεις και το δίπλωμα σου.

Το μόνο που  χρειάζεται είναι να πας σε ένα κέντρο NDLS και με ένα αποδεικτικό της καινούργιας διεύθυνσης σου αλλάζουν το δίπλωμα εντελώς δωρεάν! 

Η αλλαγή αυτή δεν είναι υποχρεωτική αλλά στην περίπτωση μου ας πούμε, οι 3 πόντοι που έφαγα απο κλήση πήγαν στην παλιά διεύθυνση (γιατί αυτήν είχαν στο τμήμα με τα διπλώματα) και εγώ πίστευα οτι η κλήση ήταν να πληρώσω μόνο χωρίς πόντους.

 

Όταν πήγα να ανανεώσω την ασφάλεια μου είπανε " Μα κύριε μου που πάτε? Eδώ έχετε 6 πόντους (είχα και 3 στο παρελθόν) πως θέλετε καλύτερη τιμή?" :o xD

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για γενικές πληροφορίες σχετικά με την ανανέωση, έκδοση, προσθήκη κατηγορίας, ανταλλαγή ξένης άδειας οδήγησης κτλ δείτε και το website του citizens information

 

http://www.citizensinformation.ie/en/travel_and_recreation/motoring_1/driver_licensing/

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 2/6/2018 at 12:06 PM, Yannis Pidis said:

Να ενημερώσω οτι έχοντας Ιρλανδίκο δίπλωμα, γράφει πάνω την διεύθυνση  που μένεις. Αν αλλάξεις διεύθυνση καλό είναι να πας να αλλάξεις και το δίπλωμα σου.

Το μόνο που  χρειάζεται είναι να πας σε ένα κέντρο NDLS και με ένα αποδεικτικό της καινούργιας διεύθυνσης σου αλλάζουν το δίπλωμα εντελώς δωρεάν! 

Η αλλαγή αυτή δεν είναι υποχρεωτική αλλά στην περίπτωση μου ας πούμε, οι 3 πόντοι που έφαγα απο κλήση πήγαν στην παλιά διεύθυνση (γιατί αυτήν είχαν στο τμήμα με τα διπλώματα) και εγώ πίστευα οτι η κλήση ήταν να πληρώσω μόνο χωρίς πόντους.

 

Όταν πήγα να ανανεώσω την ασφάλεια μου είπανε " Μα κύριε μου που πάτε? Eδώ έχετε 6 πόντους (είχα και 3 στο παρελθόν) πως θέλετε καλύτερη τιμή?" :o xD

 

 

Ποιο είναι το όριο για πoντους στο ιρλανδικο διπλωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.