Προς το περιεχόμενο
  • Συνδεση ή Εγγραφη

    Παρακαλούμε συνδεθείτε ή κάντε εγγραφή για πιο γρήγορη περιήγηση, χωρίς διαφημίσεις. Μπορείτε να συμμετάσχετε στην online κοινότητα μας μόνο σαν μέλος. Παρακαλώ γράψτε εδώ αν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα

Ασφάλειες αυτοκινήτου


Yannis Pitt

Car Insurance  

10 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Car Insurance



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε απορίες σχετικά με ασφάλεια αυτοκινήτου ή έχετε να προτείνετε ή να σχολιάσετε ασφαλιστική εταιρεία; Εδώ είναι το σωστό μέρος για κουβέντα ή για να ψηφίσετε τη δική σας ασφαλιστική εταιρεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω πάλι για ασφάλεια αυτοκινήτου και φτάνουν 1000Ε + με Full UK δίπλωμα (Δεν έχει διαφορά απο το Ιρλανδικό)

Έχω δει:

 

Aviva

AIG

Allianz

123

Chill
Liberty 

Axa 

its4women.

 

Αν υπάρχει καμιά άλλη ιδέα ακούω! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zurich 

αλλά εγώ θα πρότεινα κάποιο broker

Εγώ μάλλον ήμουνα τυχερός γιατι το 2013 μου δεχτήκανε απο την Ελλάδα απο την προηγούμενη ασφάλεια ότι είχα (Bonus malus). Από την αρχή είμαι με την Quote Devil που είναι broker και κάθε χρόνο με αλλάζουν όποια είναι πιο φτηνή. Οπότε τώρα μου έχουν δώσει την Zurich.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο την άλλη είχα πάει στην Quote Devil και την πρώτη χρονιά ήταν 600, με μια noname εταιρεια όμως.

Την 2η χρονιά μου στείλανε ανανέωση +400 ευρώ οπότε έφυγα και πήγα Aviva με 600 πάλι. 

 

Ανεξάρτητα απο αυτό να σημειώσω, πίστευα οτι οι ασφάλειες δεν είναι ενημερωμένες με τους ποντους στο διπλωμα σου, αν εχεις.

 

Τουλάχιστον η Aviva όμως 1 μηνα πριν, που ανανέωσα την ασφάλεια , μου είπε οτι το σύστημα τις πετάει pop up 

οτι έχω πόντους. Οπότε αν δειτε αύξηση ίσως να προέρχεται και απο αυτό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Athina Lymperi said:

Ψάχνω πάλι για ασφάλεια αυτοκινήτου και φτάνουν 1000Ε + με Full UK δίπλωμα (Δεν έχει διαφορά απο το Ιρλανδικό)

Έχω δει:

 

Aviva

AIG

Allianz

123

Chill
Liberty 

Axa 

its4women.

 

Αν υπάρχει καμιά άλλη ιδέα ακούω! Ευχαριστώ!

@Athina Lymperi Δοκίμασε the AA. Εμείς εκεί καταλήξαμε μετά απο 2 μήνες εξαντλητικής - εντατικής αναζήτησης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Mariana είπε

@Athina Lymperi Δοκίμασε the AA. Εμείς εκεί καταλήξαμε μετά απο 2 μήνες εξαντλητικής - εντατικής αναζήτησης!

 

Thanks @Mariana την πρόσθεσα και την ΑΑ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...
On 2/8/2018 at 5:40 PM, Athina Lymperi said:

Ψάχνω πάλι για ασφάλεια αυτοκινήτου και φτάνουν 1000Ε + με Full UK δίπλωμα (Δεν έχει διαφορά απο το Ιρλανδικό)

Έχω δει:

 

Aviva

AIG

Allianz

123

Chill
Liberty 

Axa 

its4women.

 

Αν υπάρχει καμιά άλλη ιδέα ακούω! Ευχαριστώ!

Zurich

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

γειά σας,

 

να σας πω ότι η ασφάλεια είναι το πιο δύσκολο πράγμα που έχω ανταμώσει μέχρι στιγμής στην ολιγόμηνη εμπειρία μου στην Ιρλανδία! Προσπαθώ να βγάλω άκρη εδώ και κάνα τρίμηνο και ακόμα τζίφος! Δεν μου δίνανε quotes στις εταιρίες που ρωτούσα, και το μοναδικό quote που μου έκανε η Liberty μετά απο παρέμβαση της Insurance Ireland (επιτροπή που πάς όταν αρνούνται να σου δώσουν quotes οι εταιρίες) είναι 5500 ευρώ!!!! Παράνοια!!!

 

Παρεμπιπτόντως, οι διαδικασίες τους είναι χρονοβόρες, κι εγώ εδώ δουλεύω full time και σπουδάζω full time, οπότε μόνο χρόνο δεν έχω να ανταπεξέλθω στην παράνοια!

 

Η δικαιολογία τους είναι ότι δεν έχω no claim bonus, μιας και δεν ήμουν κομμάτι της ασφάλειας του οικογενειακού αυτοκινήτου στην Ελλάδα! Επίσης, προφανώς υπάρχει και μια δόση αισχροκέρδειας γιατί έχω αγοράσει αυτοκίνητο, και σου λέει ο ατζέντης, "5000 είναι το πρόστιμο του να σε πιάσουν να οδηγάς χωρίς ασφάλεια, εγώ θα χρεώσω 5500 κι αν του κοτάει ας μην την πάρει"!  

 

Αν κάποια/ος έχει ανάλογη εμπειρία και γνώση, η συμβολή θα ήταν παραπάνω από καλοδεχούμενη! Απο αύριο θα πάω να μετατρέψω το δίπλωμα σε Ιρλανδικό μπας και πάρω άλλου τύπου προσφορές, αν και απ'όσο ξέρω κι αυτό σαν διαδικασία μπορεί να τραβήξει μέχρι και 3μηνο, οπότε δεν σωζόμαστε! Θα μιλήσω και με brokers που πολύ πρόσφατα έμαθα την ύπαρξη τους κι ίσως εκείνοι μου κάνουν κάποια καλύτερη προσφορα! Όπως και να'χει, θα ενημερώσω για τις εξελίξεις!

 

Καλή συνέχεια,

Χρήστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστο να εισαι καλα για την ενημέρωση! Εχω ακουσει απο συναδέλφους παρόμοιες ιστοριες! Αυτοκινητο ανω των 10 ετων παρα πολυ απλα δεν σου δινουν ουτε προσφορά.

Σε λιγους μηνες θα χρειαστώ αυτοκινητο και μεχρι τοτε βλεπουμε...Θα αλλαξω και εγω το δίπλωμα και επισης εχω ζητησει απο την ασφαλιστική μου στην Ελλάδα να μου στειλει παλαια ασφαληστρα ή καποια βεβαιωση οτι ειχα ασφαλισμενο οχημα στο ονομα μου. Οσον αφορα για τα ποσα το πιο ακραιο που ακουσα ειναι 3000ευρω και στον δεύτερο χρονο πεφτει περιπου στα 1800-2000ευρω. Συνάδελφοι (μεταναστες και αυτοι) που εχουν περιπου 4 χρονια συνεχομενη ασφαλεια πληρωνουν περιπου στα 850.

Αυτα τα λιγα...

 

Καλή συνέχεια και απο μενα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι θα βοηθησει να αλλαξεις το διπλωμα σου σε Ιρλανδικό.

Επισης οι brokers ισως να σου δώσουν λιγο καλυτερη τιμή.

Σαν τελική λύση θα σου προτεινα να δεις και την λυση του Gocar (https://www.gocar.ie/).

Αυτη η λυση ειναι να νοικιάζεις αμαξι με την ωρα και δεν χρειάζεται καν να εχεις δικη σου ασφάλεια, μονο το διπλωμα σου χρειάζεται νομιζω, κοιτα το site παραπανω για περισσοτερες πληροφοριες. Εχει βολέψει 2-3 γνωστους μου που δεν θελουν να έχουν εξοδα αμαξιου και ασφάλειας.

 

Καλη χρονια παιδια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απαντήστε σε αυτό το θέμα..

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Αφαίρεση μορφοποίησης

  Μόνο 75 emoticon επιτρέπονται ως μέγιστο.

×   Ο σύνδεσμος θα εισαχθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως συνδέσμου αντί αυτού

×   Το προηγούμενο περιεχόμενο έχει αποκατασταθεί.   Καθαρισμός επεξεργαστή

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

By using this site, you agree to our Όροι χρήσης.